Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Tukkapölly SM-liigassa – "Ensimmäinen kerta näissä peleissä, joissa olen saanut kunnian"

1:03Lukko tekee 5-0 maalinLukko murjoi HPK:n – näin syntyi 5–0-maali.Elmeri Elo / All Over Press
Julkaistu 11.10.2024 21:19
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Rauman Lukko suorastaan tyrmäsi Hämeenlinnan Pallokerhon jääkiekon SM-liigan perjantain kierroksella. Raumalaisisännät railattelivat 5–0-voittoon.

Lukko teki eniten tuhojaan toisessa erässä, jossa se latoi kolme maalia. Avauserässä ja kolmannessa erässä syntyi kummassakin yksi osuma.

Tehot jakautuivat varsin tasaisesti ja jokaisen rysän iski eri pelaaja. Hyökkääjä Henri Ikonen (1+1) ja puolustaja Niclas Almari (0+2) olivat isäntien tehomiehet kahdella pisteellä mieheen.

Lukon maalailu ei ollut onnenkantamoista. Maaliodottamaa joukkue loi väkevästi lukemalla 4,46, HPK:lla luku oli 1,26. Lukon maalivahti Daniel Lebedeff tarvitsi nollapeliinsä vain 11 torjuntaa.

HPK:n ruoriin kesken kauden astuneella Mikko Mannerilla ei jäänyt seliteltävää.

– Nyt pitää kyllä nostaa kotijoukkueelle hattua. Tällä kertaa he olivat erinomaisia. Kamppailivat, liikkuivat, syöttivät, pelasivat todella pelinopeaa, hyvää viisikkopeliä. Me emme päässeet kiekkoon itse ollenkaan käsiksi, ja puolustuksemmekin oli hajanaista. Olimme koko ajan jäljessä tänään, Manner sanoi ja jatkoi:

– Tämä oli ensimmäinen kerta näissä peleissä, joissa olen itse saanut kunnian olla mukana, että vastustaja oli selvästi parempi.

HPK on hävinnyt Mannerin valmentamista otteluista neljä ja voittanut kaksi.

"Ansaitsimme pisteet"

5:49Lehdistötilaisuus: Lukko - HPK

Lukon ja HPK:n päävalmentajat Tomi Lämsä sekä Mikko Manner kommentoivat ottelua.

Lukon luotsi Tomi Lämsä kiteytti, että raumalaisilla oli vahva päivä ottelun alusta lähtien.

– Olen kyllä tosi tyytyväinen meidän esitykseemme. Ne asiat olivat tänään näkösällä, joiden kanssa on paljon töitä tehty. On pelattu hyvin koko syksy ja aavistuksen on tulos vielä kiertänyt. Se on tullut siitä, että meillä on ollut vähän huolimattomuutta kiekollisessa pelissä ja välillä on vähän puolustuspeli unohtunut, on oltu liian innokkaita hyökkäämään, Lämsä luotaili.

– Tänään kaikista viisikoista ja kaikista pelaajista näki, että pienet asiat olivat arvokkaita. Olimme aloituksissa vahvoja. Olimme huolellisia irtokiekoissa. Olimme riittävän kärsivällisiä. Jaksoimme jauhaa niitä asioita, ja vielä yhdessä viisikkotasolla tuli palkinto. Olimme kärsivällisiä ja viisaita, ja työmäärä oli ihan tapissaan. Minun mielestäni tänään ansaitsimme pisteet.

LiigaLukkoHPKJääkiekkoUrheilu
Toimittajan kuva
Tuomas Hämäläinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Karri Kivi häkeltyi hehkutetun SM-liigasuosikin velttoudesta: "Keväällä tuohon ei ole varaa"SM-liigassa yllättävä suunnanmuutos – rymistelijän tehot sykähdyttävät: "Liigan TOP3:ssa"Jarno Pikkarainen iskee kiinni Ässien syöksyyn: "Miksi Järvinen on paras maalintekijämme?"Sami Kapaselta avoin puheenvuoro Patrik Bartosakista – "Kolme laukausta, kolme maalia"Olli Jokinen tuhahti medialle: "Jos lehtiä lukee"Kylmää kyytiä SM-liigan kärkipään ottelussa – "Ehkä tulos mairittelee meitä"

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • ma16:02
    Jääkiekko

    Mestarihyökkääjä häipyy SM-liigasta

  • ma12:51
    Kiekko-Espoo

    Leo Komarov palaa SM-liigaan: "Kunnolla hommiin"

  • ma10:34
    Mestis

    SM-liigaan himoava seura: Kiinnostava kaappaus

  • ma08:28
    HPK

    SM-liigassa yllättävä suunnanmuutos – rymistelijän tehot sykähdyttävät: "Liigan TOP3:ssa"

  • 18.1.21:09
    Ilves

    Expressen: HIFK ja Ilves taistelevat samasta ruotsalaistähdestä