Tuiki tavallinen kesämekko oli liikaa päiväkodille – 5-vuotias joutui vaihtamaan vaatteensa: "Ei käynyt mielessänikään..."
Amerikkalaisäiti raivostui, kun hänen 5-vuotiaan tyttärensä kesämekkoa väitettiin liian paljastavaksi.
Minnesotan Hugossa asuva Emily Stewart lähetti 5-vuotiaan tyttärensä, Harmonyn, päiväkotiin yllään spagettiolkaiminen kesämekko, farkut ja ohut neule.
– Se on uusi mekko, jonka hänen isoäitinsä osti hänelle, ja hän todella halusi pukea sen, Emily kertoo Facebook-päivityksessään.
Poikkeuksellisen lämmin sää sai äidin ajattelemaan, että mekko olisi hyvä ajatus.
– Ei käynyt mielessänikään, että aikuinen voisi katsoa viisivuotiasta lastani ja ajatella, että mekon käyttäminen olisi sopimatonta.
Kun äiti haki Harmonyn kotiin, hän sai kuitenkin yllätyksekseen huomata, että mekko oli vaihtunut t-paitaan. Ilmeisesti paljaat olkapäät olivat liikaa, ja Harmonyn mukaan opettajat olivat todenneet tytölle tämän tarvitsevan yksityisyyttä ja pistäneet hänet pukemaan varapaidan ylleen.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.
– Kuinka minun tulisi äitinä opettaa tytärtäni rakastamaan ja juhlistamaan vartaloaan, kun hänelle kerrotaan, että hän "tarvitsee yksityisyyttä"?
Kotona Harmony purskahti itkuun äidin kysellessä tilanteesta ja kertoi olleensa "supernolostunut".
Hugo Elementaryn rehtori Jason Healy totesi Fox Newsille, että koulun ohjeistuksia tarkastetaan. Myöhemmin Emily päivitti julkaisuaan ja kertoi ilokseen, että ohjeita oli kuin olikin muutettu parempaan suuntaan.
Emilyn päivitykseen on reagoitu yli 44 000 kertaa, sitä on jaettu 27 000 kertaa ja kommenttejakin yli 11 000. Moni vanhempi on ilmaissut ällistyksensä päiväkodin toiminnasta.
Viime kesänä vastaavaa sattui kanadalaisessa päiväkodissa, kun 3-vuotiaan Lola-tytön kesämekko oli liikaa henkilökunnalle.
LUE MYÖS: Haluatko huijata pomoltasi sairauslomaa? Viisivuotiaalla Ellillä on sinulle "takuuvarma" keino
Lue kaikki uusimmat lifestyle-artikkelit.
Uusimmat
-
22:10
Analyysi: Kuntavaalien ajankohdalle on tarjolla vain kehnoja vaihtoehtoja - ratkaisun perustelujen on oltava uskottavia
-
22:07
Tampereen herruus keikahtanut pahemman kerran – Ilveksellä kunnon yliote Tapparasta
-
21:54
HIFK:n Ville Leskinen liigakierroksen suurena tähtenä – katso hattutempun kaikki kolme osumaa
-
21:39
Pudotuspelipaikasta taisteleva Ässät huolestuttavassa alakulossa – tappioita tappioiden perään
-
21:34
Sputnik-rokote odottaa Euroopassa vielä lääkeviraston hyväksyntää – moni maa on silti ottanut sen jo käyttöön: "Etuina hinta ja helppous"
-
21:29
Jokerien murskatappio päättyi kaaokseen – otti viimeiseen erään 39 minuuttia jäähyjä
-
21:24
HIFK-tähti Ville Leskiseltä hurja iltapuhde – kuritti pahemman kerran ex-seuraansa: "Hienoon paikkaan tuli kyllä"
-
21:22
Joel Harkimo viettää syntymäpäiväänsä – vuoden nuoremmalta Janni Hussilta kuitti puolison ikääntymisestä: Iski pöytään hauskan vertauksen
-
21:11
Nyt puhuu koronakohussa ryvettyneen joogayrittäjän lakimies: "Kunniallinen ihminen leimattiin hyvin vaaralliseksi henkilöksi"
-
21:09
Alustavat tiedot: Iisalmen joogayrittäjään liittyvässä koronatapauksessa kymmenen tartuntaa ja 60 altistumista
-
21:08
Poliisi avaa toimintaansa Iisalmen epäillyssä koronalevitystapauksessa: "Taudin leviämisen estäminen ensisijaista"
-
21:06
Jean Todtilta ankara viesti F1-kohukuskille – "En ole iloinen tilanteesta"
-
21:06
Poliisilta poikkeuksellinen toimenpide: Julkaisi korona-altistumisketjusta epäillyn joogayrittäjän kuvan
-
21:03
Keski-ikäinen mies kuoli rivitalopalossa Hartolassa – muut asukkaat on evakuoitu
-
21:00
"Kuinka suuri tehtävä hiljaiselle pojalle olikaan varattu tässä elämässä" – katso pysäyttävät kuvat: Näin suomalaiset muistivat Koskelan uhria
-
20:54
Moskova höllää jälleen koronarajoituksia – Venäjällä todetaan päivittäin yli 10 000 uutta koronatartuntaa
-
20:50
Oma koira puri pahasti Kärppiä, HIFK-tähti Ville Leskiselle hattutemppu – näin SM-liigassa pelattiin perjantaina
-
20:41
Kaapo Kakosta kajahti loistouutisia
-
20:39
Kuntavaalien mahdollinen siirtäminen kuumentaa tunteita: Kokoomuksen puoluehallitus koolle huomenna, kertoo Verkkouutiset
-
20:32
Räntäsade iski: Suomen MM-viestiporukasta piste spekulaatioille – "Emme olisi muuttaneet sitä"
-
Lataa lisää