Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trumpin ja urheilijoiden sanasota kiihtyy: "On valittava puolensa"

Pelaajat osoittivat mieltään Seattle Seahawksin ja Tennessee Titansin välisessä NFL-ottelussa.
Pelaajat osoittivat mieltään Seattle Seahawksin ja Tennessee Titansin välisessä NFL-ottelussa.
Julkaistu 25.09.2017 15:58

MTV SPORT-STT

Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin ja eri palloilulajien pelaajien välinen sanasota horjuttaa vanhoja käsityksiä huippupoliitikkojen ja huippu-urheilijoiden välisestä sopusoinnusta.

–  Tämä kertoo ilmapiirin politisoitumisesta. Ollaan tultu tilanteeseen, jossa on valittava puolensa, Turun yliopistossa työskentelevä historiantutkija ja valtiotieteen tohtori Markku Jokisipilä sanoo.

Sunnuntaina Trump kehotti kannattajia boikotoimaan amerikkalaisen jalkapallon NFL:n pelejä. Trumpin mielestä boikotilla painostettaisiin liigaa irtisanomaan tai erottamaan määräajaksi pelaajat, jotka eivät hänen mukaansa osoita kunnioitusta "lipulle ja isänmaalle".

Amerikkalaisen jalkapallon valmentajan Mikko Koikkalaisen mukaan väki on hyvin kahtia jakautunut.

–  Vanhemmat ihmiset ja vanhoillisemmissa osavaltioissa asuvat ovat pettyneitä, Koikkalainen viittaa pelaajien mielenilmauksiin kansallislaulujen aikana.

Julkisuutta molemmille

Yksi politiikan ja urheilun yhteistyön muodoista on ollut eri palloilulajien mestarijoukkueiden vierailut Valkoisessa talossa.

–  Poliitikot ovat iskeytyneet urheilijoiden kylkeen luodakseen positiivista imagoa. Molemmille osapuolille tämä on win-win-tilanne. Suuret ammattilaisurheiluseurat saavat hyvää julkisuutta, kun ne näyttäytyvät yhdessä poliitikkojen kanssa, Jokisipilä taustoittaa.

Hallitseva jääkiekon NHL:n mestari Pittsburgh Penguins aikoo saapua Valkoiseen taloon, mutta NFL-mestari New England Patriotsin pelaajista moni kieltäytyi.

Nyt myös Trump on katkaisemassa yhteistyötä, kun hän lauantaina ilmoitti peruvansa koripallon NBA:n mestarijoukkueen Golden State Warriorsin kutsun Valkoiseen taloon. Useat joukkueen pelaajat olivat aiemmin kritisoineet Trumpia.

Kiistan juuret historiassa

Kärjistynyt tapahtumasarja käynnistyi jo viime kaudella, kun NFL-pelaaja Colin Kaepernick protestoi mustaihoisten kohtelua istumalla tai polvistumalla ennen otteluja soitettavan kansallislaulun ajaksi.

–  Moni yhtyi Kaepernickin aloittamaan rauhalliseen tapaan osoittaa mieltään. Nyt moni on suuttunut siitä, miksi vapaan maailman johtaja puuttuu asiaan, Koikkalainen sanoo.

Trump otti jo ennen presidentiksi valintaansa voimakkaasti kantaa Kaepernickin mielenilmaukseen. Nyt jotkin joukkueet eivät ole saapuneet kentälle kansallislaulujen ajaksi.

–  En usko, että kokonaiset joukkueet jäävät enää pukukoppiin kansallislaulun ajaksi, Koikkalainen arvioi seuraavaa käännettä.

Nokittelu on ollut kovaa etenkin sosiaalisessa mediassa, missä pelaajat yli lajirajojen ovat ryöpyttäneet presidenttiä. Trump on vastannut samalla mitalla.

–  Trumpin käytös vaikuttaa siltä, ettei hän ole kovin anteeksiantava tässäkään asiassa, Koikkalainen sanoo.

Lisää aiheesta:

Republikaaniehdokas Ron DeSantisin aborttipuheet saavat Donald Trumpinkin näyttämään liberaalilta – näin kulttuurisota leimuaa YhdysvalloissaTämä kuva näyttää jäynältä, mutta kyseessä on vakava rikos – suomalaisprofessori: taustalla valkoisten etuoikeudetMuut lajit seis, mutta NHL:ssä painetaan täyttä häkää – tähtipelaaja lannistuneena: "Surullista"Rasismin vastaiset polvistumiset puhuttavat urheilua Yhdysvalloissa – presidentti Trump kieltäytyy katsomasta eleen sallivia liigojaVarapresidentti Pence lähti NFL-pelistä Trumpin pyynnöstä – epäillään julkisuustempuksi, josta tuli iso lasku veronmaksajilleTrumpin ja urheilijoiden sanasota kertoo ilmapiirin politisoitumisesta – "Hän ei ole kovin anteeksiantava tässäkään asiassa"
Amerikkalainen jalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Amerikkalainen jalkapallo
  • ma10:45
    NFL

    Tulokastähti jäi vastustajan alle – näky voi järkyttää: "Pelin karmein puoli"

  • 25.10.18:43
    Urheilu

    Suomi jysäytti EM-finaaliin!

  • 21.10.16:11
    NFL

    Poliisi pidätti – pian ex-NFL-tähti, 36, kuoli

  • 20.10.17:00
    NFL

    Kuin elokuvissa: NFL:ssä ennennäkemättömän hurja nousu tappioasemasta voittoon

  • 15.10.18:05
    NFL

    Hätähuuto – entinen suurpelaaja tarvitsee elinluovutuksen: "Ajattelin, että minulla olisi ollut enemmän aikaa"