Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Trumpin epäillään vuotaneen kriittistä tietoa USA:n ydinsukellusveneistä

3:56Miksi Donald Trump nauttii suosiota syytteistä ja muusta loasta huolimatta? Risto E. J. Penttilä: "Tuee mieleen kultti"Miksi Donald Trump nauttii suosiota syytteistä ja muusta loasta huolimatta? (3.10)
Julkaistu 06.10.2023 09:42
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Yhdysvaltain entisen presidentin Donald Trumpin epäillään kertoneen arkaluonteisia asioita amerikkalaisista ydinsukellusveneistä australialaiselle liikemiehelle pian virkakautensa päättymisen jälkeen. Asiasta kirjoittaa yhdysvaltalaislehti The New York Times.

Trumpin sanotaan kertoneen liikemies Anthony Prattille tietoja muun muassa sukellusveneissä olevien ydinkärkien määrästä ja siitä, että kuinka lähelle venäläisiä sukellusveneitä ne voivat päästä huomaamatta. Prattin kerrotaan jakaneen tietoja edelleen eteenpäin.

Asiasta perillä olevien henkilöiden mukaan Trumpin Mar-a-Lago kartanollaan kertomat asiat saattoivat vaarantaa Yhdysvaltain ydinlaivaston. Trumpin ei kuitenkaan epäillä näyttäneen liikemiehelle yhtään kartanossa säilytettyä salaista asiakirjaa.

Liittovaltion syyttäjät ovat kuulleet Prattia asiaan liittyen ja hänen arvellaan olevan niiden yli 80 henkilön joukossa, jotka syyttäjät ovat nimenneet mahdollisiksi todistajiksi, jotka voisivat todistaa Trumpia vastaan salaisia asiakirjoja koskevassa oikeudenkäynnissä.

Lue myös: Trumpin syytteet paisuvat kuin pullataikina: Tilanteeseen liittyy paradoksaalinen ilmiö

Trumpia syytetään salaisten dokumenttien viemisestä Valkoisesta talosta virkakautensa päätteeksi. Oikeudenkäynnin on määrä alkaa ensi vuoden toukokuussa Floridassa.

Jakanut salaisia tietoja myös aiemmin

Trumpin paljastukset sukellusveneiden arkaluonteisista asioista saattavat auttaa syyttäjiä osoittamaan, että entisellä presidentillä oli pitkään tapana käsitellä holtittomasti salaisia tietoja.

Trumpin tiedetään jakaneen salaisia tietoja suullisesti myös aiemmin. Trumpin kerrotaan paljastaneen vuonna 2017 salaisia tiedustelutietoja kahdelle venäläisvirkamiehelle.

Presidenttikautensa alussa Trump julkaisi X:ssä salaisen kuvan iranilaisesta laukaisupaikasta.

Salaisia asiakirjoja koskevassa syytteessä Trumpia syytetään myös siitä, että hän näytti Iraniin hyökkäämistä koskevan salaisen sotasuunnitelman vierailijaryhmälle klubillaan Bedminsterissä.

Trump ei ole presidenttikautensa päättymisen jälkeen päässyt enää käsiksi ajantasaisempaan tiedustelutietoon.

Lue myös: Trumpin kannattajilta hämmentävä reaktio sankarinsa syytteisiin – Risto E.J. Penttilä: "Tulee mieleen kultti"

Donald TrumpYhdysvallatOikeudenkäynnitUlkomaat
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa
MTV Uutiset

Petri Tyynmaa työskentelee MTV Uutisissa uutis- ja videotoimittajana. Hän seuraa laajasti uutisia ja ilmiöitä sekä kotimaasta että ulkomailta. Tyynmaahan voit olla yhteydessä esimerkiksi, jos sinulla on tarjota MTV Uutisille juttuvinkki tai video.

Lisää aiheesta:

WP: Bidenille ei vaadita rikossyytteitä turvallisuusluokiteltujen asiakirjojen käsittelystäTrumpia vastaan uusia rikossyytteitä salaisiin asiakirjoihin liittyen – kiinteistönhuoltajakin yhdistettiin sotkuunTrump sanoo olevansa kongressitalon valtausta käsittelevän rikostutkinnan kohteenaTrumpin asianajaja: Ex-presidentin rikossyytteet ovat poliittinen ajojahti ennen vaalejaSyytehakemus: Trumpin hallussa oli salaisia asiakirjoja ydinaseistaMika Aaltola: Trump on taitava ratsastamaan kohusta kohuun – FBI etsi ex-presidentin Florida-kodista ydinaseisiin liittyviä asiakirjoja

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • 10:21
    NASA

    Kilpajuoksu Kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin

  • 10:19
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump haluaa lähettää astronautteja Kuuhun

  • 05:00
    Verkkokauppa

    Trump teki sen: Temu-tilaukset jyrkässä laskussa

  • ke22:15
    Venezuela

    Venezuelan mukaan Trumpin määräämä saarto ei vaikuta maan raakaöljyn vientiin

  • ke19:56
    Trumpin Yhdysvallat

    Trumpin kova maahanmuuttolinja ulottuu myös suomalaisiin