Mielenosoituksia on luvassa tälläkin kerralla.
Yhdysvaltain presidenttiparin on määrä saapua Britanniaan tänään. Donald Trump puolisoineen tekee Britanniaan valtiovierailun, jonka päätapahtumat sijoittuvat keskiviikolle ja torstaille.
Kuningas Charles puolisoineen ottaa presidenttiparin vastaan Windsorin linnassa keskiviikkona. Luvassa on mediatietojen mukaan koko kuninkaallisen loiston spektaakkeli juhlaillallisineen, ja paikalla ovat myös muun muassa Walesin prinssi ja prinsessa.
Trumpin on vierailunsa aikana määrä laskea seppele Windsorin linnan kappelissa edesmenneen kuningatar Elisabetin haudalle. Hän tapaa myös Britannian pääministerin Keir Starmerin.
Mittavien turvajärjestelyiden vierailu päättyy torstaina.
Poikkeuksellinen toinen valtiovierailu
Perinteisesti Yhdysvaltain presidentit eivät enää tee valtiovierailuita Britanniaan toisella kaudellaan vaan tapaavat kuninkaallisia epämuodollisemmissa merkeissä, kuten lounaalla tai teehetken merkeissä. Tätä toista valtiovierailua onkin brittimediassa kuvattu ennennäkemättömäksi kunnianosoitukseksi Yhdysvaltain presidentille.

