Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump puolustautuu: Minulla oli täysi oikeus jakaa tietoja Venäjän kanssa

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 16.05.2017 14:48

MTV UUTISET - STT – AFP

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump puolustaa itseään lehtiväitteiltä, joiden mukaan hän olisi paljastanut huippusalaisia tietoja Venäjän ulkoministerille ja suurlähettiläälle viimeviikkoisessa tapaamisessa.

Trump sanoo halunneensa jakaa terrorismiin ja lentoturvallisuuteen liittyviä tietoja Venäjän kanssa. Minulla on täysi oikeus tehdä niin, Trump kirjoittaa Twitterissä.

Trump tviittasi, että hän haluaa Venäjän vahvistavan merkittävästi taistelua äärijärjestö Isisiä ja terrorismia vastaan.

Venäjä kuittaa hölynpölyksi lehtitiedon, jonka mukaan Trump olisi paljastanut salaisia tietoja Venäjälle. Venäjän hallituksen tiedottaja Dmitri Peskov sanoo, että väitettä ei edes tarvitse vaivautua vahvistamaan saati kiistämään, koska kyse on hölynpölystä.

Saattoi vaarantaa tiedonvaihtoyhteistyön

Washington Postin nimettömien lähteiden mukaan Trump kertoi venäläisille asioita, jotka Yhdysvallat oli pitänyt salassa jopa läheisiltä liittolaisiltaan ja useimmilta Yhdysvaltojen omassa hallinnossa työskenteleviltä.

Kyse oli Isisiin liittyvistä tiedoista, jotka oli saatu osana tiedonvaihtoyhteistyötä Isisin sisäpiiriä tuntevan liittolaisen kanssa. Tiedot hankkinut taho ei ollut antanut lupaa jakaa niitä venäläisten kanssa, ja Washington Postille puhuneet virkamiehet pelkäävät, että yhteistyö tärkeän Isis-lähteen kanssa voi olla vaarassa Trumpin puheiden vuoksi.

Erityisen ongelmallisena he pitävät sitä, että Trump mainitsi paikkakunnan, johon puheena ollut Isisin terrori-iskusuunnitelma liittyi. He pelkäävät, että venäläiset pystyvät paikkakuntatiedon perusteella selvittämään, keneltä liittolaiselta Yhdysvallat oli tietonsa saanut.

Samalla lähteellä saattaa olla mahdollisuus toimittaa Yhdysvalloille tietoja venäläisten toimista Syyriassa, joten Venäjä voi kokea etujensa mukaiseksi yrittää tunnistaa lähteen tuhotakseen sen ja Yhdysvaltojen yhteistyön.

Useimmat Yhdysvaltojen hallinnossa työskentelevät syyllistyisivät rikokseen, jos he paljastaisivat tällaisia tietoja Venäjälle. Presidentillä on kuitenkin hyvin laajat valtuudet kertoa eteenpäin luottamuksellisia tietoja, joten Trump ei todennäköisesti rikkonut lakia.

Demokraatit: Muut kuin presidentti joutuisivat rautoihin

Demokraattipuolueen kansallinen komitea julkaisi Trumpia soimaavan lausunnon sen jälkeen, kun uutinen tämän väitetyistä lipsautuksista alkoi levitä.

Demokraattien kansallinen komitea sanoo lausunnossaan muun muassa, ettei venäläisten tarvitse enää vakoilla Yhdysvaltoja, vaan he voivat kysyä tietoja suoraan presidentti Trumpilta, joka "lörpöttelee erittäin salaista tietoa vaarantaen kansallisen turvallisuutemme ja suhteemme liittolaisiimme".

Demokraattikomitea totesi myös, että vastaava toiminta olisi voinut viedä Trumpin käsirautoihin, ellei hän olisi presidentti.

Edustajainhuoneen demokraattijohtaja Nancy Pelosi sanoi, että huippusalaisten tietojen lipsauttelu venäläisvieraille vaarantaisi Yhdysvaltain suhteet liittolaisiinsa. 

Lisää aiheesta:

Tietovuotaja: Valkoinen talo halusi viranomaisten vähättelevän valkoisen ylivallan kannattajien uhkaa ja Venäjän vaalivaikuttamistaWashington Post: Venäjän tapporahat voineet aiheuttaa kymmeniä USA:n sotilaiden kuolemia AfganistanissaNew York Times: Trumpin ilmiantaja on CIA:n virkailija, joka on työskennellyt Valkoisessa talossaUusi käänne Trump-kohussa – Putin valmis luovuttamaan muistiinpanot puhelustaWashington Post: Trump lörpötteli venäläisille huippusalaisia tietojaCNN: Venäjällä voi olla vahingollisia tietoja Trumpista – media julkisti asiakirjan, jossa kerrotaan seksivideoista ja suhteista Venäjälle
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 10:25
    Charlie Kirk

    Charlie Kirkin murhasta epäilty oli puettu oikeudessa itsemurhan estävään pukuun – tällainen se on

  • 08:49
    Charlie Kirk

    Salamurhia ja somen kiehuvaa sappea: Risto E. J. Penttilä kertoo, mihin sisältä sairas Yhdysvallat on matkalla ja mitä Trump voi tehdä

  • 07:00
    Donald Trump

    Kirjeenvaihtajan kommentti: Britannia pyrkii mielistelyllään pitämään Trumpin aisoissa

  • 05:55
    Donald Trump

    Trump: Republikaanit aikovat pitää poikkeuksellisesti puoluekokouksen ensi vuoden vaalien alla

  • Eilen16:36
    Erkki Tuomioja

    Yhdysvaltain Helsingin suurlähetystö julkaisi työpaikkailmoituksen – Tuomiojalta näpäytys