Yhdysvalloissa presidentti Donald Trump on puuttunut johtavan tartuntatautiasiantuntijan arvioon koulujen avautumisesta, kertoo muun muassa uutiskanava CNN.
Kansallisen allergia- ja tartuntatautiviraston johtaja Anthony Fauci sanoi tiistaina kongressin kuulemisessa, että kouluja tulisi maassa avata varovaisesti eikä kaikkia kouluja tulisi välttämättä avata vielä syksyllä.
Trump puolestaan on vaatinut, että kaikki koulut avautuvat syyskuussa.
Katso yllä oleva video: Trump suuttui toimittajan kysymyksestä aiemmin tällä viikolla pidetyssä lehdistötilaisuudessa.
Keskiviikkona Trump sanoi Faucin tiistaista kommenttia avaamisen lykkäämisestä epäsopivaksi.
– Olin yllättynyt tästä vastauksesta, koska, tiedättehän, minusta se ei ole hyväksyttävä vastaus, etenkään kun se liittyy kouluihin, Trump sanoi tiedotustilaisuudessaan medialle.
Fauci on koronaviruskriisin aikana useasti oikonut Trumpin sanomisia.
Kiista koulujen avaamisesta näyttää entisestään syventävän juopaa presidentin ja tartuntatautiasiantuntijoiden välillä.