Presidentti Donald Trumpin uudelleenvalinnan tueksi järjestetty veneparaati Teksasissa on päättynyt useamman veneen haaksirikkoon.
Paikallinen sheriffinvirasto kertoo saaneensa useita hätäpuheluita Travis-järvellä järjestystä paraatista, kun ristiaallokkoon joutuneita huviveneitä upposi.
Useita lauantaina järjestetyn paraatin osanottajia jouduttiin pelastamaan, kun veneisiin tuli moottorivikoja tai ne täyttyivät vedellä.
Sheriffinviraston tiedottaja Kristen Dark kertoi, että mitään sabotaasia ei epäillä eikä kukaan loukkaantunut tai hukkunut.
Paraatista otetuissa kuvissa näkyy, että suuri määrä veneitä ajoi lähellä toisiaan Trump-liput liehuen. Darkin mukaan veneparaati saattoi olla jopa viiden kilometrin mittainen. Tuuli oli kova ja puuskainen. Tapahtumaan oli Facebookissa ilmoittautunut noin 2 600 osanottajaa.
