Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

TPS-luotsi Kalle Kaskinen tyytyväinen CHL:ään: Saadaan maksimaalisen kovia pelejä

Julkaistu 03.09.2017 09:55

Anssi Mertaranta

anssi.mertaranta@mtv.fi

Kalle Kaskinen, 43, on ottanut ison haasteen Turun Palloseuran uutena päävalmentajana.

MAINOS

CHL-ottelut C Morella!

Sunnuntai:
HIFK - München klo 16.30 (myös Sub klo 16.40)
Tappara - Wolfsburg klo 18.50

Tilaa C More ja aloita katselu vaikka heti!

Oman kylän poika peri hyvät pohjat edeltäjältään Ari-Pekka Seliniltä, kun hän astui ensimmäistä kertaa SM-liigassa päävalmentajan saappaisiin. Sopimus on mallia kolme vuotta, mutta se pitää sisällään optioita.

Kaskisen valinta on aiheuttanut kiekkopiireissä hieman ihmettelyä ja osittain myös kritiikkiä. Annetaan puheenvuoro miehelle itselleen, minkälainen valmentaja Kalle Kaskinen on.

- Sellanen kun pitäisi joukkueenkin olla, energinen ja aloitteellinen ja uskaltaa tehdä asioita ja tarttua asioihin. Toivon myös, että avoin. Kerron rehellisesti asioita ja luon sitä kautta sellaista, että joukkue ja pelaajat uskaltaa puhua. Tehdään kimpassa tätä hommaa. TPS on iso ja tärkeä asia mulle. Oman parhaan osaamisen koitan laittaa pöytään ja toivottavasti joukkue pärjää ja ihmiset nauttivat, Kaskinen tuumii.

Kaskinen aloitti valmentajauransa TPS:n junioreissa 2003. Sen jälkeen hän on kerännyt kokemusta TPS:n apuvalmentajana kausilla 2006-08. Lokakuussa (2008) TPS erotti kesken kauden päävalmentaja Hannu Virran ja apuvalmentaja Kaskisen. Sen jälkeen Kaskinen on toiminut KHL-jokereiden apuvalmentajana ja valmentanut Suomen eri juniorimaajoukkueita, sekä A-maajoukkuetta. Turussa viimeisen kahden vuoden aikana on löytynyt vahva oma peli-identiteetti. Tätä samaa identiteettiä Kaskinen haluaa nähdä, pienillä viilauksilla.

- Ei mitään kamalia muutoksia, että joukkue viime kauden joukkue oli energinen ja oli rohkea, raikas ja pelasi hyvällä tavalla vähän riskiä. Oon sanonut alusta saakka, että ei me lähetä muuttamaan väkisin vaan sen takia, että on uusia äijiä valmennusjohdossa vaan on analysoitu mitä viime vuonna tehtiin hyvin ja on tuotu pieniä asioita mitä koitetaan tehdä paremmin. Nopeus on aina suhteellista. Sellainen aloitteellisuus on mitä haluaisin nähdä, me pyritään määräämään pelin tempo. Välillä me hidastetaan ja välillä mennään todella nopeeta, päävalmentaja analysoi.

Tämän vuoden CHL-pelit ovat olleet päävalmentajalle ja joukkueelle mieleisiä.

- Täähän on hemmetin hienoa, me saadaan maksimaalisen kovia pelejä ja vieraita joukkueita vastaan. Tämä palvelee täydellisesti meidän tarinaa.

Turkulaisten paidasta löytyy liuta kokeneita ja meritoituneita pelaajia. Etenkin he ovat tärkeä osa ja palapelin palanen joukkueen ja päävalmentajan välillä.

- Jokainen joukkue tarvitsee johtavia pelaajia, et se on ihan selvä. Meikäläisen vastuulla on se, että mä osaan heitä käyttää oikeella tavalla ja annan heille sen huomion mitä he tarvitsevat. He saavat tietyllä tavalla osallistua siihen suunnitteluun jota heidän kanssa käydään läpi ja avaan niille niitä juttuja vähän etupellossa, että tällästä ja tällästä on tulossa. Meikäläinen tietysti sen nimen laittaa lopullisesti siihen, mitä tullaan tekemään, Kaskinen päättää.

10:37TPS-Mounfield-ottelun huippuhetket  

Jääkiekko live 5kpl

Lisää aiheesta:

SM-liigan komeetta loistaa tärkeällä osa-alueella – päävalmentajalta itsevarmaa puhetta vahvuuksistaan: "Tiedän olevani hyvä"Veli-Matti Savinainen hyppäsi mukaan jälkijunassa – TPS:n päävalmentaja todisti huimaa ilmiötäPetri Matikainen räväytti heti JYP-kopissa – värikästä tekstiä yllätysratkaisusta: "Meidän Mark Messier"Jonne Virtanen: "Ulkopuolisten mielestä meillä on paskat pelaajat ja vielä paskempi koutsi"SM-liigassa vireillä superyllätys – luotsi lyö vettä myllyyn: "Olen tyytyväinen, jos mitalia on kaulassa"HIFK täysin eri asetelmasta kansainvälisiin peleihin: "Ei me sukellettu, kun ei käyty kertaakaan pinnalla"
CHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

CHL
  • 16.10.10:19
    KalPa

    SM-liigaseurat dominoivat – valtaisa tilanne eurojäillä

  • 7.10.21:52
    Lukko

    Hurjaa suomalaisjälkeä – 18-vuotias lupaus ratkaisi Lukolle ison voiton

  • 7.10.13:52
    Liiga

    Lukko sai huippu-uutisia!

  • 6.9.21:29
    KalPa

    KalPan uusi hankinta pyöritti Salzburgin nurin

  • 5.9.22:49
    Jääkiekko

    Lukko löylytti jääkarhuja