Tommi Mäkisen aikakausi Toyotan WRC-tallin päällikkönä päättyi viime viikonloppuna Monzan MM-rallissa.
Toyota palasi MM-erikoiskokeille kaudella 2017 Mäkisen johdolla. Neljän kauden aikana Mäkinen pääsi miehistöineen juhlimaan kahta kuljettajien maailmanmestaruutta ja yhtä valmistajien MM-titteliä Toyota Yaris WRC -autolla.
Mäkisen haaveena oli päättää tallipäällikön uransa tuplamestaruuteen. Sebastien Ogier ajoi Toyotalla kuljettajien mestariksi, mutta Hyundai vei merkkimestaruuden viiden pisteen turvin ennen Toyotaa.
Mäkisen ja Toyotan yhteisellä projektilla riitti alussa epäilijöitä, mutta ”Puuppolan paroni” tiimeineen näytti, että Keski-Suomen peltojen keskellä voidaan kehittää voittaja-auto WRC-luokkaan.
– Tämä on vaatinut valtavasti työtä, varsinkin alkuaikoina. Valot olivat päällä aikaisesta aamusta iltamyöhään, ja kaikki tekivät todella pitkiä päiviä. Oikeat ihmiset ovat olleet oikeilla paikoilla ja olemme ymmärtäneet, että teemme töitä tiiminä. Se on tuonut tämän tuloksen, Mäkinen arvioi MTV Urheilulle.
– Opittavaakin on ollut paljon matkan varrella. Vaikka on ollut tietoa ja ymmärrystä, siltikään nämä tulokset eivät ole tulleet ilman kovaa työtä ja valtavaa testimäärää. Ei asioita voi laittaa vain sormia napsauttamalla kuntoon.
Mäkinen siirtyy nyt japanilaisen autonvalmistajan leipiin muihin tehtäviin. Mäkisen virallinen titteli on jatkossa Toyotan moottoriurheiluosaston neuvonantaja.
– Emme ole vielä päässeet katsomaan kaikkia asioita läpi koronan vuoksi. Minun oli jo tarkoitus mennä Japaniin, mutta en ole päässyt sinne.

