Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Toyotan tallipäälliköksi valittu Jari-Matti Latvala yllättyi itsekin huippupestistään, alkuperäiset suunnitelmat vaihtuivat nopeasti – "Kuin pommi olisi tippunut"

imago images / Eibner/ All Over Press
Julkaistu 18.12.2020 15:40
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Toyota jysäytti perjantaina yllättävän ralliuutisen, kun se nimesi Jari-Matti Latvalan uudeksi tallipäällikökseen. Tuore pesti tuli Latvalalle itsellekin yllätyksenä.

Toyota ilmoitti perjantaina, että Jari-Matti Latvala nousee yllättäen tallipäälliköksi ensi kaudella. Latvala korvaa tehtävästä sivuun astuvan Tommi Mäkisen. Latvala yllättyi itsekin uudesta huippupestistään, josta hän sai itse kuulla ensimmäistä kertaa noin kaksi viikkoa sitten.

– Olihan tämä yllättävä uutinen itsellekin, kun sain Japanista sen tiedon. Oli valtava yllätys. Iso kunnioitus Akio Toyodalle, että hän on tällaisen asian halunnut toteuttaa. Olen todella otettu, Latvala kommentoi MTV Urheilulle.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala täyttää Tommi Mäkisen saappaat Toyotalla, näin sivuun siirtyvä rallipomo kommentoi – "He tietävät, mitä tehdä"

Alkuperäisten keskustelujen mukaan Latvalan oli tarkoitus kiertää MM-ralleissa Toyotan mukana markkinointihommissa, mutta sitten eteen tarjoutuikin aivan erilainen työpesti.

– Sitten kuin pommi olisi tippunut he kysyivät, sopiiko, että minusta tulisi sittenkin tallipäällikkö. 30 sekuntia oli hiljaista ja tuli mietittyä, mitä tässä nyt tapahtuu. Se on se hetki, jolloin tajuat myös, ettet aja enää MMtasolla rallia. Nyt toimintamallit muuttuvat, Latvala kertoo.

Latvala kertoo tarttuneensa tarjoukseen ilman suurempia pähkäilyjä.

– Ei sellaista tarjousta tule elämässä toista kertaa. Kun tuollainen tarjous tulee, siitä on otettava kiinni.

Tuoreen pesti tarkoittaa samalla sitä, ettei Latvalaa nähdä enää rallin MM-sarjassa kuljettajan paikalla. Vaikka kuskiura WRC:ssä päättyy, ei Latvala aio lopettaa ajamista täysin. Suomalaiskuski nähdään auton ratissa jatkossakin. Tosin vain historic-ralleissa ja uuden työpaikan ehdoilla.

– Kun en halua ajamista lopettaa, olemme sopineet, että saan ajaa näitä tiettyjä historicralleja. Se on minulle tärkeää ja mulla verissä, joten haluan sitä jatkaa. MM-tasolla minun ei tarvitse enää ajaa, Latvala sanoo.

LUE MYÖS: Kommentti: Jari-Matti Latvala jysäytti uutispommin – kovia kokeneella suomalaisella ominaisuus, joka helposti unohtuu kylmässä urheilubisneksessä

Latvala aloittaa tehtävänsä Toyotan tallipäällikkönä heti ensi vuoden alusta. Talli ja siellä työskentelevät ihmiset ovat suomalaiskuskille entuudestaan tuttuja, mikä helpottaa astumista uuteen rooliin.

Vaikka Latvala hyppääkin kokemattomana Tommi Mäkisen jättämiin suuriin saappaisiin, ei suomalainen ralliässä ole kuitenkaan täysin noviisi johtotehtäviin liittyen. Latvala on saanut maistaa johtotehtävien tuomaa vastuuta armeijassa ja omassa yrityksessään.

Latvalan ei kuitenkaan tarvitse johtaa tallia yksin, vaan hän jakaa vastuun yhteistyössä Yuichiro Harunan, Kaj Lindströmin ja Tom Fowlerin kanssa.

– Kyllähän tiimi on kovalla tasolla. Tommi on luonut mahtavan kokonaisuuden. Kun hyppään tuohon rooliin, siellä on kolme muuta johtajaa. Idea on se, että johdetaan yhdessä. Toimintamalli on valmis, niin minun on suhteellisen helppo hypätä tuohon mukaan, Latvala toteaa.

– Ei kaikki ole minun vastuullani täysin. Siitä saa sitä oppia ja pääsee kehittymään lisää sen mukaan. Ei ole mitään riskiä, että minut on valittu tähän, hän jatkaa.

Ralliuransa aikana Latvala on ehtinyt nähdä, mitä menestys ja voittaminen vaatii. Latvala haluaakin lähteä oman luonteensa kautta rakentamaan yhtenäistä tiimiä.

– Olen avoin ja sosiaalinen persoona. Menestystä on tullut jo paljon, mutta se päivä, kun lopetat kehittymisen, kaikki tulevat takaa lentämällä ohi. Haluan keskustella jokaisen yksilön kanssa ja katsoa jokaisen yksilön näkemykset tiimin parantamiseksi. Ottaa heitä huomioon ja saada tiimiä hitsatuksi yhteen, jotta meillä olisi mahdollista voittaa molemmat maailmanmestaruudet. Se vaatii sitä, että tiimin pitää olla erittäin hitsautunut yhteen.

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvala vastaa kovaan kritiikkiin MM-rallin ajamisesta – "Silloin tällaisia asioita voi kokeilla"Jari-Matti Latvala neuvottelee jatkostaan Toyotalla – "Tämä kokonaisuus toimii"Kartanlukija Jarmo Lehtinen sai huippupestin Toyotan WRC-tallista – "Elämän realiteetit iskivät vastaan"Jari-Matti Latvala ammentaa rallipomoilta saamistaan opeista – "Jos teit virheen, Tommi ei ikinä tullut syyttelemään"Jari-Matti Latvala täyttää Tommi Mäkisen saappaat Toyotalla, näin sivuun siirtyvä rallipomo kommentoi – "He tietävät, mitä tehdä"Jari-Matti Latvala vastasi kiehtovaan kysymykseen – väläyttää tulevaisuutta Tommi Mäkisen jalanjäljissä
RalliJari-Matti LatvalaMoottoriurheiluMTV Uutiset LiveUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen11:53
    MM-ralli

    Ott Tänak nosti kätensä pystyyn – Hyundai-tähti tarvitsee lähes ennennäkemättömän ihmeen

  • Eilen07:01
    MM-ralli

    Nyt jysähti hurjaa tekstiä MM-rallin tallipaikoista – Ott Tänak mukana pelissä

  • 14.9.22:56
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä happamana – mestaruustaistelu mutkistui: "Ei mitään hyvää"

  • 14.9.22:21
    MM-ralli

    Toyota teki huimaa MM-rallihistoriaa

  • 14.9.21:50
    MM-ralli

    Kommentti: Tämän paremmin sitä ei voi enää tehdä – Sebastien Ogier onnistui uskomattomassa tempussa