Suomen ensimmäiseen DS-autoliikkeeseen sisään astuvaa tervehtii tunnelmallinen musiikki. Taustalla tuoksukone tuo ilmaan juuri DS:lle suunnitellun tuoksun. Kaiken tämän tarkoituksena on johdatella lempeästi utelias autonostaja peremmälle tutustumaan premium-luokan DS-autoon.
DS-automerkin ensimmäisen myymälän avajaisia juhlitaan tänä viikonloppuna 11.–13. tammikuuta Vantaan Petikossa, jossa asiakas saa astua Suomen talvisohjosta pariisilaiseen tunnelmaan.
DS:n Brand Manager Petri Karppinen kertoo kokonaisvaltaisen palvelun olevan yksi DS:n ydinarvoista, ja palvelussa pyritään ensiluokkaisuuteen joka käänteessä.
– Hyvä asiakaspalvelu lähtee siitä, että asiakasta tervehditään heti ovella kätellen. Jos asiakas haluaa aluksi katsoa autoja rauhassa, hänelle suodaan se mahdollisuus.
– DS Automobiles on määritellyt tarkasti palvelun tason, jossa on otettu huomioon kaikki mahdollinen tyylikkäistä yksityiskohdista sujuvaan kokonaispalveluun. Saman palvelun saa jokaisessa maassa, Karppinen kertoo.
– Haemme tarvittaessa asiakkaan vaikka kotoa. Jos hän tulee omalla autolla, ja aika on sovittu etukäteen, varataan hänen nimellään parkkipaikka liikkeen eteen.
Kun asiakas pääsee sisälle, saa hän halutessaan kupillisen Nespresso-kahvia astetta hienostuneemmasta kahvikoneesta. Ennen kuin asiakas on päässyt edes avaamaan auton ovea, on häntä jo hemmoteltu monin tavoin.
Autoon tutustuminen ei vielä tässäkään vaiheessa vaadi välttämättä kosketusta autoon, sillä myymälässä pääsee tuoliin istumalla ja VR-lasit päähän laittamalla tutustumaan myymälässä tällä hetkellä olevaan DS 7 Crossbackiin.



