Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Torniota uhkaa suurtulva – veden alle on jäämässä muun muassa kauppakeskus, vahingot voivat nousta miljoonaluokkaan

Ounasjoki kuvattuna tänään. Kuva: Erkki Leppänen.
Ounasjoki kuvattuna tänään. Kuva: Erkki Leppänen.
Julkaistu 11.05.2018 21:12

MTV UUTISET

Tulvakeskus ja Lapin ELY-keskus ennustavat Tornionjoelle voimakkaita kevättulvia. Tulvat voivat aiheuttaa jopa miljoonaluokan vahingot. Tulvantorjuntaan on pyydetty avuksi myös varusmiehiä.

Lumi sulaa Suomen ympäristökeskuksen mukaan tällä hetkellä Lapissa hyvin nopeasti ja tulvat ovat keskimääräistä suuremmat koko Lapin alueella. Tornionjoelle ennustetaan jopa erittäin suurta kevättulvaa.

Pahin tulvatilanne näyttäisi syntyvän Torniojoelle Tornion kaupungin alueelle. Tornion kaupungissa varaudutaan tulvaan, joka voi ylittää nykyisen tulvapenkereen.

Tulvan ennustetaan olevan suurimmillaan ensi viikon loppupuolella, 17.–20. tätä kuuta. Tällöin kastumisvaarassa on myös Rajalla-kauppakeskus. Lisäksi kerrostaloja ja asuinrakennuksia voi jäädä tulvan saartamiksi ja kastua. Kyseessä olisivat pahimmillaan miljoonaluokan vahingot.

Tulvaa torjumassa myös varusmiehiä

Ympäristökeskus kertoo tiedotteessaan, että tulvapenkereen alimmat kohdat on kartoitettu ja täytetty tänään.

Sen lisäksi tulvapenkerettä varaudutaan korottamaan noin puolella metrillä Pohjanmaan pelastuslaitokselta virka-apuna saatavien tilapäisten rakenteiden ja hiekkasäkkien avulla. Lapin Pelastuslaitos pyytää virka-apua puolustusvoimilta, jotta tilapäiset rakenteet saadaan paikoilleen.

Lapin pelastuslaitos johtaa tulvaan varautumista ja toimii yhteistyössä Tornion kaupungin, Ruotsin pelastusviranomaisten (Haaparanta), Rajajokikomission, Lapin ELY-keskuksen ja Tulvakeskuksen kanssa.

Rovaniemelläkin tulva nousemassa vahinkorajan tuntumaan

Rovaniemellä tulvan arvioidaan nousevan vahinkorajan tuntumaan. Tulvahuipun arvioidaan ajoittuvan Rovaniemelle 16.–17.5. Lapin ELY-keskus ja Kemijoki Oy varautuvat siihen, että Kemijärven vedenpintaa joudutaan nostamaan yli säännöstelyrajan, mikäli tulvatilanne pahenee nyt tehdystä arviosta.

Kittilässä tulvakorkeus saavutetaan 15.–17.5, jolloin vedenkorkeuden arvioidaan olevan keskimääräistä korkeammalla tasolla. Tässä vaiheessa kuitenkin näyttää, että kevään 2005 huipputulvan lukemia ei saavuteta. Mikäli ilma ei jäähdy ennustetusti ensi viikon alkupuolella, tulvasta voi tulla kuitenkin poikkeuksellisen suuri.

Ivalojoella tulvahuippu saavutetaan 12.–14.5. Tuolloin Ivalossa vedenkorkeus on ennusteiden mukaan keskimääräisen tulvan korkeudella tai hieman sen ylitse. Tulvan ei kuitenkaan arvioida aiheuttavan merkittävää haittaa. Ivalossa jäät muodostivat padon, joka kuitenkin hajosi nopeasti.

Myös Tenojoella virtaamat alkavat kasvaa jo lähipäivinä. Vedenkorkeuden arvioidaan olevan korkeimmalla tasolla 15.–16.5. Tulvan arvioidaan olevan hieman keskimääräistä suurempi.

Simojoella tulvat ovat kääntyneet laskuun.

Videolla nähdään, miten Vesa joutui soutamaan kotipihaansa, koska tulva katkaisi tien.

0:22Vesa joutuu soutamaan kotipihaansa, koska tulva katkaisi tien

Lisää aiheesta:

Lapin tulvahuippu saavutettu – osa Vuoksen alueen järvistä voi jäädä tavanomaista korkeammalleVesi nousee Lapin joissa: Yöllä jouduttiin pelastamaan ihmisiä ja aamulla autoKevättulvat ovat nyt keskimääräistä suuremmat: Peittävät teitä ja peltoja ja uhkaavat jo rakennuksiaMarkku Lemmetty jäi tulvavesien saartamaksi, vesi nousee yhä: "Saappaat jalassa seison keskellä vettä omalla pihalla" Tulvatilanne Lapissa kiihtyy – Kittilässä ja Rovaniemellä tulva kestänee poikkeuksellisen pitkään ja ennustetut suurtulvat toteutuvatKuvat ja video: Näin karulta näyttää tulvien riivaamassa Torniossa, Kittilässä kunnan johto piti hätäkokouksen
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa

  • Eilen20:42
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin

  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • Eilen19:03
    Sää

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia