Kirjailija ja psykologi Tony Dunderfelt on sitä mieltä, että tasa-arvoisuudessa on menty osin liiankin pitkälle. Hänen mielestään miesten pitäisi muistaa olla reilusti miehiä, jotta naiset pysyvät tyytyväisinä seksielämäänsä.
Hän korostaa puhuvansa vain psykologin näkökulmasta ja pareista, joissa sekä nainen että mies ovat koulutettuja ja molemmilla on oma ura.
− Tasa-arvo on loistava asia. Harva on kuitenkaan miettinyt, mitä se tarkoittaa parisuhteessa, Dunderfelt muistuttaa.
Hän sanoo kärjistäen, että miehet ovat osittain tasa-arvon nimissä menettäneet osan miehekkyydestään. Nyt naiset kaipaavatkin heiltä enemmän jämäkkyyttä − ainakin mitä tulee seksuaalisuuteen.
− Naiset ovat nykyään aktiivisia, mikä on erittäin hyvä asia. Heidän ei tarvitse olla hiljaa niistä asioista, joihin he eivät ole tyytyväisiä. Mutta nyt on pelkona, että miehistä tulee liian passiivisia.
− Pitäisi enemmän miettiä sitä, että tasa-arvo ei tarkoita samanlaisuutta. Olemme erilaisia, mutta samanarvoisia, Dunderfelt painottaa.
Hän on luonut parisuhteista eri tasoja, joiden avulla hän selittää miehen roolin muuttumista.
Ensimmäinen Dunderfeltin luoma taso on perinteinen parisuhde. Siinä mies on pomo ja nainen joutuu pelosta taipumaan siihen, mitä mies päättää ja säätää. Tällainen parisuhde oli vielä parikymmentä vuotta sitten varsin yleinen, eivätkä ne kokonaan ole vieläkään kadonneet.
