Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Todistajan vala historiaan - Jumala pois oikeussaleista

Aikanaan oikeussaleissa oli tuomarin pöydän edessä Raamattu, jonka luona vala vannottiin. Nykyisin Raamattuja ei enää saleissa juurikaan näe. Kuva on Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudesta vuodelta 2010.
Aikanaan oikeussaleissa oli tuomarin pöydän edessä Raamattu, jonka luona vala vannottiin. Nykyisin Raamattuja ei enää saleissa juurikaan näe. Kuva on Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudesta vuodelta 2010.
Julkaistu 25.04.2014 09:32

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Jumala poistuu oikeussaleista, jos eduskunta hyväksyy hallituksen torstaina antaman lakiehdotuksen. Todistelusta annetussa lakipaketissa ehdotetaan, että todistajan valasta luovutaan. Tilalle jää vain todistajan vakuutus.

Nykyisin todistajan vala on kuultu oikeussaleissa eri puolilla maata satoja kertoja päivässä.

Todistajan vala

”Minä N. N. lupaan ja vannon kaikkivaltiaan ja kaikkitietävän Jumalan kautta, että minä todistan ja kerron kaiken totuuden tässä asiassa siitä mitään salaamatta tai siihen mitään lisäämättä taikka sitä muuttamatta.”

Aikanaan oikeussaleissa oli Raamattu, jonka päälle todistajan oli laitettava kätensä valaa vannoessaan. Näin ei enää ole menetelty vuosikausiin. Raamatutkin ovat suurelta osin poistuneet oikeussaleista.

Todistajat ovat saaneet valita Jumalan kautta vannottavan valan tai kunniaan ja omatuntoon vetoavan vakuutuksen välillä.

Jos eduskunta hyväksyy lain, oikeussaleissa ei enää vannota.

- Kuultavien yhdenmukaisen kohtelun ja uskonnonvapauden kannalta voidaan pitää perusteltuna, että henkilöä kuullaan neutraalin vakuutuksen nojalla. Uskonnon ja omantunnon vapauteen liittyy ajatus moniarvoisesta ja suvaitsevasta yhteiskunnasta, lakiehdotuksessa perustellaan muutosta.

Ehdotuksessa vedotaan myös Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen, joka ei ole pitänyt hyväksyttävänä, että henkilö joutuu tekemään selkoa uskonnollisesta vakaumuksestaan valaa annettaessa.

Todistaminen on kansalaisvelvollisuus, josta voi kieltäytyä vain erikseen määritellyissä poikkeustilanteissa.

Valehtelusta voi joutua vankilaan

Valalla tai vakuutuksella ei ole ollut sinänsä mitään eroa. Todistajan on kerrottava totuudenmukaisesti, mitä hän asiasta tietää, ja vastattava esitettyihin kysymyksiin. Väärän tiedon antaminen tai tiedon salaaminen on rangaistavissa perättömänä lausumana tuomioistuimessa.

Todistajan vakuutus lakiesityksessä: 

”Minä N. N. lupaan ja vakuutan kunnian ja omantuntoni kautta, että minä todistan ja kerron kaiken totuuden tässä asiassa siitä mitään salaamatta tai siihen mitään lisäämättä taikka sitä muuttamatta.”

Rangaistus on enintään kolme vuotta vankeutta. Törkeässä tekomuodossa  rangaistusmaksimi on kuusi vuotta vankeutta. Teko on törkeä esimerkiksi silloin, jos todistaja aiheuttaa vaaran siitä, että tuomioistuin tuomitsee syyttömän vankeuteen.

Lisää aiheesta:

Vornasen nimen salaaminen on poliisilta "merkillistä piiloleikkiä", sanoo emeritusprofessoriMTV oikeudessa: Syyttäjän mukaan Päivi Räsänen solvasi homoseksuaaleja, puolustus kritisoi syyttäjää – "Rikoskynnys ei ylity" Halla-ahon kolumni: Miksi kansanedustaja Mäenpään syytesuojaa tulee puolustaaKäräjätuomarin kolumni: Tein toisenlaisen kesälistan – tässä suomalaisen oikeudenkäynnin 10 perusasiaaHelsingin Sanomia koskeva rikostutkinta perustuu 1800-luvun pykäläänKommentti: Erittäin salaisten papereiden vuodosta merkittävä ennakkotapaus – tästä syystä presidentti pillastui
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 13:26
    Merikarvia

    Merikarvian kirkkoherra joi rippileirillä viskiä ja puhui terskasta

  • 06:10
    Etsintäkuulutetut

    Moni rikollinen pakenee ulkomaille – heitä ei rangaista siitä mitenkään

  • Eilen21:09
    Ruotsi

    Valtaisa käänne yhdessä Ruotsin kuuluisimmista murhista: Ampumisen tunnustanut Sara voikin olla syytön

  • Eilen19:20
    Ruotsi

    Ruiskuvainoaja vuosiksi vankeuteen – kuvasi pelottavia videoita teoistaan

  • Eilen17:13
    Etsintäkuulutetut

    MTV:n tiedot: Euroopan etsityimpiin kuulunut Jesse Shipley piileskeli Etelä-Amerikassa