Suomalaiset eivät ole sisäistäneet vieläkään sitä, miten paljas ihminen on netissä, sanoo alan suomalainen uranuurtaja. Hänen mukaansa netissä on turha haaveilla yksityisyydestä.
"Minulla ei ole mitään salattavaa". Moni perustelee näin sitä, että jakaa koko elämänsä sosiaalisessa mediassa. Mutta mitä tapahtuu, kun miljardi ihmistä on yhtä aikaa esimerkiksi Facebookissa? Tämä tilanne tuli vastaan eilen.
IT-alan asiantuntija ja tietoturvan uranuurtaja Harri Hursti on toista mieltä. Nykymaailmassa, jossa oma lähes koko elämä – valokuvat, viestit, pankkiyhteydet ja sosiaalinen elämä – on netissä, kannattaisi miettiä tilannetta tarkemmin.
– Edward Snowdenin sanoin: Ihmiset jotka sanovat, että jos ei ole mitään salattavaa, ei ole mitään pelättävää, voisivat yhtä hyvin sanoa, että eivät välitä sananvapaudesta, koska heillä ei ole mitään sanottavaa, Hursti toteaa MTV:n Huomenta Suomen Jesse Kamrasin haastattelussa.
– Aina täytyy miettiä, mikä on tiedon arvo itselle ja mikä jollekulle toiselle. Jotkin asiat ovat meille itsellemme tosi tärkeitä, mutta ulkopuolisille täysin arvottomia. Jokaisella ihmisellä on erilainen riskiprofiili sen mukaan, mitä tekee työkseen, millaista tietoa itsellä on ja mikä on elämäntilanne.
Hurstin mukaan tieto ei ole toisaalta välttämättä juuri nyt merkittävä kenellekään, mutta muutaman vuoden päästä tilanne voi olla toinen.
– Me emme tiedä, minkälaista taustaa vasten tiedon analysoijat tarkastelevat tietoa silloin. Omassa elämässä on voinut tapahtua sosiaalisia tai moraalisia. Myös lainsäädäntö on voinut muuttua. Esimerkiksi jokin käyttämämme sana on voinut muuttua pahaksi sanaksi.

