Teollisuusliitto ja Ammattiliitto Pro järjestävät vuorokauden mittaiset työnseisaukset samoilla työpaikoilla Lapin ja Oulun vaalipiirien alueella ensi tiistaina. Liitot kertoivat asiasta tiedotteissaan torstaina.
Työnseisaukset koskevat yhteensä 19:ää työpaikkaa eri teollisuuden aloilta. Joukossa on muun muassa puu- ja metalliteollisuuden yrityksiä. Sen sijaan Kemissä sijaitseva Metsä Groupin biotuotetehdas ei esimerkiksi ole mukana.
Ammattiliittojen mukaan tunnin työnseisauksilla vastustetaan Petteri Orpon (kok.) hallituksen suunnittelemia työmarkkina- ja sosiaaliturvakiristyksiä.
Lue myös: Yleislakkospekulaatiot pyörivät – Akavan Löfgren: Ainakaan minulta ei ole kysytty
Lue taustaa: Näistä syistä palkansaajilla alkoi keittää – hallitus on ehdottanut monia heikennyksiä etuuksiin ja oikeuksiin
"Ei muuta vaihtoehtoa"
Teollisuusliitto kuuluu ammattikeskusjärjestö SAK:hon, jolla on käynnissä Painava syy -niminen työtaistelukampanja. Kampanjan tavoitteena on puolustaa työntekijöitä hallituksen "yksipuolisia heikennysesityksiä" vastaan, Teollisuusliiton tiedotteessa sanotaan.
– Orpon hallitus ei ole osoittanut minkäänlaista halua aidosti keskustella työntekijöiden kanssa leikkauksista ja heikennyksistä, Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo tiedotteessa.– Teollisuusliitolla ei siksi ole muuta vaihtoehtoa kuin aloittaa teollisen tuotannon osittainen alasajo puolustaakseen työntekijöiden oikeuksia.