Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

THL:n pääjohtajan virkaa havittelee 17 hakijaa – joukossa pandemia-ajalta tuttuja nimiä

THL:n pääjohtajan virkaa tavoittelee 17 hakijaa
THL:n pääjohtajan virkaa tavoittelee 17 hakijaaJaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 08.09.2023 17:26(Päivitetty 08.09.2023 18:23)

MTV UUTISET – STT

THL hakee uutta pääjohtajaa.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen pääjohtajan virkaan tuli perjantain määräaikaan mennessä 17 hakemusta.

Hakijoiden joukossa on muun muassa koronapandemian ajoilta tuttuja nimiä, kuten THL:n hyvinvointiosaston johtaja Mika Salminen ja THL:n terveysturvaajat-osaston johtaja Otto Helve. Samoin tehtävään hakee esimerkiksi osastopäällikkö Taneli Puumalainen, joka työskentelee nykyisin osastopäällikkönä sosiaali- ja terveysministeriön Turvallisuus ja terveys -osastolla.

Sekä Salminen, Helve että Puumalainen esiintyivät toistuvasti julkisuudessa koronapandemian aikana vuosina 2020–2022. Salminen työskenteli vuoden 2022 syksyyn asti THL:n terveysturvallisuusosaston johtajana. Puumalainen taas työskenteli pandemian alkuaikoina THL:n ylilääkärinä, josta hän siirtyi sosiaali- ja terveysministeriöön keväällä 2021. Myös Helve on toiminut aiemmin THL:n ylilääkärinä. Osastonjohtajaksi hänet valittiin viime syksynä.

Sosiaali- ja terveysministeriön riveistä hakemuksen oli jättänyt myös ylijohtaja Päivi Sillanaukee, joka on aiemmin toiminut muun muassa Tampereen kaupungin apulaiskaupunginjohtajana ja ministeriön sosiaali- ja terveysosaston ylijohtajana.

Sosiaali- ja terveysministeriön mukaan hakijaluettelo varmistuu lopullisesti vasta maanantaina, kun selviää, onko kirjaamoon saapunut viime hetken paperihakemuksia.

Viiden vuoden pesti

THL:n pääjohtajan virka täytetään viiden vuoden määräajaksi ensi vuoden alusta lähtien. Hakuilmoituksen mukaan pääjohtaja johtaa laitoksen toimintaa ja vastaa sille asetettujen tulostavoitteiden saavuttamisesta ja siitä, että laitoksen tehtävät hoidetaan taloudellisesti ja tehokkaasti. Pääjohtaja huolehtii myös laitoksen toiminnan yleisestä kehittämisestä ja uudistamisesta.

Pääjohtajan pesti oli viime keväänä julkisuudessa, kun toimitusministeristö päätti löyhentää virkaa koskevia kelpoisuusvaatimuksia. Toukokuussa hyväksytyn asetuksen mukaan pääjohtajalta ei enää vaadita tohtorin tutkintoa.

THL:n nykyisen pääjohtajan Markku Tervahaudan viisivuotinen virkakausi alkoi vuonna 2019. Yle kertoi perjantaina, että Tervahauta on hakenut Itä-Suomen aluehallintoviraston ylijohtajan virkaa.

Juttua päivitetty kello 18:22. Juttua korjattu 9.9. klo 12.45: Päivi Sillanaukee on STM:ssä ylijohtaja, ei kansliapäällikkö, kuten jutussa alun perin kerrottiin. 

Lue myös: STM uskoi THL:n kannattavan pääjohtajan kelpoisuusvaatimusten keventämistä – "Ei vastustettu ainakaan isoin kirjaimin"

Lisää aiheesta:

Mika Salminen nimetty THL:n pääjohtajaksi – nämä ovat Suomen pahimmat terveyshuolet nyt"Käsittämätön ja asiaton päätös" löyhentää THL:n pääjohtajan kelpoisuusvaatimuksiaHe hakivat Mika Salmisen seuraajaksi – palkkaus yli 9000 euroa kuukaudessaSdp:n ja keskustan välejä hiertänyt nimitys etenee: Valtiovarainministeri Vanhanen haastatellut ehdokkaat kansliapäälliköksiPääministeri Marinin ja THL:n pääjohtaja Tervahaudan julkinen kinastelu jatkui yölläkin: "Laitoksen kanta perustuu esittelystä tehtyihin päätöksiin"Useaan ministeriöön uusi johtaja ensi vuonna, kärkivirkamiehenä pidetty Martti Hetemäki siirtyy professoriksi
THLSuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

THL
  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 25.8.06:11
    Työttömyys

    Liki 30 000 nuorella ei ole mitään työhistoriaa – asiantuntijalta kaksi ratkaisua

  • 4.8.18:39
    Sairaudet ja taudit

    Tällainen on vibrioosibakteeri, joka voi nyt tarttua Suomen rannikkovesissä

  • 4.8.16:50
    Tartuntataudit

    Hellejakson seuraus on vienyt väkeä sairaalaan – näitä ihmisiä kehotetaan välttämään uimista Itämeressä

  • 3.8.08:29
    Puhelimet

    Meneekö elämä ohi ruutua tuijottaen? Nyt siihen voi ladata apua