Oberstdorfin MM-kisoissa Therese Johaug, Frida Karlsson, Ebba Andersson ovat ottaneet molempien kestävyysmatkojen mitalit samassa järjestyksessä. Kolmikko lähtee lauantaina suosikkeina myös naisten hiihdon päätöslajiin, 30 kilometrin perinteisen hiihtotavan yhteislähtöön.
Asiantuntijat ovat yksimielisiä kilpailun luonteesta. Kilpailusta tulee vauhdikas, ja sen varmistaa Norjan Johaug.
– Ruotsalaiset, Ebba ja Frida, lähtevät sitten katselemaan, mitä Johaug tekee, naisten maajoukkueen vastuuvalmentaja Ville Oksanen sanoi kilpailun aattona.
Suomalaiset Krista Pärmäkoski, Johanna Matintalo, Laura Mononen ja Vilma Nissinen aikovat hiihtää kilpailun viisaasti.
– Pitää pyrkiä hyvään porukkaan ja samalla jakaa voimat niin, että jaksaa lopussa, Oksanen suunnitteli.Kisapaikalla satoi perjantaina räntää. Yöksi on luvassa pakkasta ja lauantaiksi aiempien kisapäivien tapaan auringonpaistetta.
– Mielenkiintoista nähdä, mitä ladun pinnassa on. Alla on suolaa, tykkilunta ja nyt myös luonnonlunta, Oksanen totesi.
– Olosuhteesta tulee joka tapauksessa aika raskas.
Päivän vire ratkaisee
Pärmäkoski arveli, että hänellä kuntopohja kestää kauden ensimmäisen kolmekymppisen. Ratkaisevaa on palautuminen pronssiin päättyneen viestihiihdon rasituksista.
