Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

The Rasmus on herättänyt kiinnostusta Euroviisuissa – bändille semifinaalin avaus on kunniapaikka

2:12Viisukonkari Mikko Silvennoinen esittelee upeaa näkymää juontokopistaanViisukonkari Mikko Silvennoinen esittelee upeaa näkymää juontokopistaan
Julkaistu 12.05.2022 19:01

MTV VIIHDE – STT – Saara-Miira Kokkonen

Euroviisujen tunnelma sekä tarkkaan suunniteltu livelähetys ovat uutta kokeneelle suomalaisbändille.

The Rasmus -yhtyeen osallistuminen Euroviisuiuhin on herättänyt valtavasti kiinnostusta ympäri Eurooppaa. Yhtye oli antanut Italian Torinossa tiistaihin mennessä jo yli sata haastattelua, ja osasta haastattelupyyntöjä on pitänyt kieltäytyä.

The Rasmus nousee viisulavalle toisessa semifinaalissa torstaina Suomen aikaa kello 22.

Lähes 30 vuotta musiikkia tehneelle bändille Euroviisut on ollut uudenlainen kokemus. Yhtye kuvailee, että viisuyleisö haluaa näyttää rakkautta kaikille mukana oleville artisteille, kun esimerkiksi festareilla yleisöllä on omat suosikkinsa.

–  Kun astuu sisään tähän euroviisukuplaan, laitetaan oma ego naulakkoon ja tänne tullaan palvelemaan sitä euroviisukuplaa, jossa vallitsee rakkaus ja hyväksyminen ja muista välittäminen. Kukaan ei staraile omiin nimiinsä, vaan tässä tehdään tätä yhteistä isoa juttua, johon kuuluu 40 maata, basisti Eero Heinonen kuvaili STT:lle.

Lue myös: Täältä Mikko Silvennoinen selostaa Euroviisut – Henkeäsalpaavat näkymät: ” Tää on mun paras selostuskoppi ikinä”

Erilaista on myös se, että bändillä on esiintyessään vain kolme minuuttia aikaa "olla hyviä". Lavalla tehdään hyvin tekninen esitys, jossa korostuu suunnitelmallisuus ja kameratyöskentely.

Laulaja Lauri Ylösen mukaan The Rasmus ei ole ennen tehnyt tämän kokoluokan livelähetystä, jossa kaikki on erittäin tarkkaan suunniteltua.

–  Se tuo meillekin uuden tilanteen ja uutta opeteltavaa, että miten show saadaan alkamaan ensisekunnista lähtien, Ylönen sanoi.

Bändi ei usko avauspaikan kiroukseen

LK Euroviisut the rasmus

The Rasmus avaa toisen semifinaalin kappaleellaan Jezebel. Esitystä on harjoiteltu Torinon viisulavalla viime viikosta lähtien. Haasteita ovat tuoneet näyttävät lavasteet: bändi esiintyy tarkkaan aseteltujen, massiivisten ilmapallojen keskellä.

–  Me ollaan tosi tikissä bändinä, mutta pientä teknistä viilausta on vielä. Uskon, että ne saadaan vielä kuosiin, rumpali Aki Hakala kertoi tiistaina.

Avauspaikka on perinteisesti haastava – esimerkiksi tiistain ensimmäisessä semifinaalissa esiintynyt Albania ei päässyt finaaliin. The Rasmus ei kuitenkaan usko avauspaikan kiroukseen, ja Suomen finaalipaikkaa onkin ennakkoon veikattu lähes varmaksi.

–  Me ollaan kerran jo harjoiteltu sitä UMK:ssa, ja se muistaakseni meni ihan hyvin, Hakala nauroi viitaten Uuden musiikin kilpailuun, jossa bändi voitti avauspaikalta viisuedustuspaikan.

Lue myös: Tällainen on räppiä ja kansanmusiikkia yhdistelevän Euroviisujen ennakkosuosikin tarina

Kitaristi Emppu Suhosen mukaan bändin on parempi päästä heti lavalle kuin odottaa omaa vuoroaan toisten esiintyessä.

–  Me saadaan kaikki se energia siihen alkuun puristettua, Suhonen sanoi.

–  Mä nään sen niin, että ne ovat miettineet, että mites oikein saadaan tää lähetys hyvin käyntiin. Pannaan kato Rasmus siihen ykköseks! Meidät on valittu siihen kunniapaikalle, Ylönen tunnelmoi.

"Yksi parhaista hetkistä tällä reissulla"

LK euroviisut ukraina

Ensimmäisestä semifinaalista pääsi odotetusti jatkoon voittajasuosikki Ukraina. Sunnuntaina The Rasmus soitti pienen katukeikan Torinon keskustassa Ukrainan edustajan Kalush Orchestran kanssa.

Idea tuli Kalush Orchestralta, joka on "diggaillut Rasmusta".

–  Soitettiin sellainen mash-up, missä oli Jezebel, niiden Stefania ja meidän In the Shadows. Ne veteli huiluilla, ja laulettiin ja soitettiin yhdessä. Se oli hieno hetki, yksi parhaista hetkistä tällä reissulla, Hakala kertoi.

–  Meillä on vähän samanlaista melankoliaa meidän biiseissä. Se meni satumaisen hyvin yhteen, Ylönen kuvaili.

Ylösen mukaan on hienoa, että Ukraina on viisuissa mukana, on ennakkosuosikki ja "luultavasti voittaja".

–  Siinä on jotain fiilistä, että Eurooppa seisoo yhtenäisenä täällä, ja Euroviisut on tärkeä tapahtuma just tässä hetkessä, Ylönen sanoi.

Katso myös: The Rasmus kommentoi Ukrainan sodan vaikutusta Euroviisuihin: "Luulen, että se tulee olemaan vahvasti läsnä"

8:58Vieraana Suomen tuore euroviisuedustaja The Rasmus

Lisää aiheesta:

Euroviisujen säännöt laittavat UMK-artistit tiukille – tämä hetki toi mojovan sakon Windows95manilleThe Rasmus kommentoi sijoitustaan Euroviisuissa: "Jo finaaliin pääseminen oli meille ilo ja kunnia"The Rasmus muutti esitystään Euroviisuihin – bändin harjoitus meni täysin pieleen, mutta onnistuivat tärkeässä paikassa: "Katastrofiainekset ilmassa"The Rasmuksen eräs idea viisuesitykseen ei mennyt läpi – organisaatio torppasi: "Siinä tuli rajat vastaan"Millainen yhtye on Suomea Euroviisuissa edustava Blind Channel? Ponnistivat menestykseen ennakkoluuloista huolimatta: "Halutaan valloittaa maailma"Blind Channel kertoi MTV:lle, mikä synkkä hetki johti Euroviisuihin vieneen kappaleen syntyyn: "Meiltä vietiin kaikki" – nyt bändi kehottaa kaikkia nostamaan keskisormet ilmaan
EuroviisutThe RasmusMusiikki
The Rasmus nousee lavalla ensimmäisenä toisessa semifinaalissa.Lehtikuva
Ukrainan Kalush Orchestra pääsi odotetusti finaaliin.AFP / Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Euroviisut
  • 16:27
    Yle

    Nyt lähti Espanja – Ylen johtaja kommentoi Israel-boikottia

  • 13:13
    Musiikki

    Espanja ei osallistu Euroviisuihin, jos Israel on mukana

  • 3.9.21:00
    KAJ

    Tiesitkö? KAJ-yhtyeen Axel Åhman on myös kirjailija

  • 3.9.20:00
    KAJ

    KAJ palkittiin vuoden biisistä ja vientiteosta – Darudelle kunniapalkinto: "Soi yhä ympäri maailman"

  • 20.8.09:20
    Erika Vikman

    Tässä on vuoden 2026 Euroviisujen järjestäjäkaupunki