Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teinit tappoivat naisen Britanniassa – lähettivät kuvia Snapchatiin

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.colourbox.com
Julkaistu 18.02.2016 20:47

MTV UUTISET

13- ja 14-vuotiaat pahoinpitelivät 39-vuotiaan naisen tämän kotona Pohjois-Englannissa, ja lähettivät samalla kuvia Snapchatiin, kertoo Guardian-lehti.

39-vuotias Angela Wrightson löydettiin seuraavana päivänä kuolleena. Hän oli puolialaston ja hänen kehossaan oli yli sata vammaa.  Naista oli lyöty puisella kepillä, televisiolla, printterillä ja olohuoneen pöydällä.

Tapauksen oikeuskäsittely on alkanut Leedsissä.

Oikeudessa kuultiin, että toinen tytöistä otti Snapchatiin kuvan, kun he alkoivat pahoinpidellä uhria. Kuvassa tytöt hymyilevät etualalla, ja taustalla näkyy Wrightson väkivallan merkkejä kasvoissaan.

Tytöt olivat lähettäneet myöhemmin lisää kuvia, joissa näkyy muun muassa kun he juovat alkoholia, mutta uhria ei enää näy kuvissa.

Molemmat tytöt olivat tapahtumahetkellä joulukuun alussa karkumatkalla sijaiskodeistaan. 

Pahoinpitelyn jälkeen tytöt olivat soittaneet poliisille, jotka veivät heidät kotiin. Poliisiautosta he lähettivät itsestään kuvia Snapchatiin saatesanoilla: "Täällä ollaan taas poliisiautossa".

Tytöt soittivat myös Facebook-puhelun, jonka aikana heidän kuultiin sanovan "No niin, hakkaa nyt se. Tapa se, hemmetti soikoon".

Tapahtumailtana tytöt olivat vierailleet Wrightsonin kotona moneen otteeseen, ensimmäisen kerran iltaseitsemältä, ja viimeisen kerran he lähtivät talosta neljältä aamuyöllä. 

Seuraavana päivänä toinen tytöistä oli sanonut kaverilleen saattavansa joutua vankilaan.

Molemmat syytetyt kieltävät syyllistyneensä murhaan.

Angela Wrightsonin kerrotaan olleen alkoholisti, jonka tiedettiin ostavan alaikäisille olutta ja tupakkaa paikallisesta kaupasta. Hänen kerrottiin kuitenkin pitävän kotinsa hyvässä kunnossa, ja olevan pidetty naapuri, kun hän oli selvin päin. 

Kun hänen kuolemastaan kerrottiin paikallisessa lehdessä, kertoivat tytöt sijaishuoltajilleen sekä ystävilleen hyökänneensä Wrightsonin kimppuun, koska tämä oli uhannut heitä veitsellä.

Tapauksesta kertoi Suomessa ensimmäisenä Iltalehti.

Lisää aiheesta:

Teinityttö kuoli mystisesti hotellin pakastinkaappiin vuonna 2017 – nyt oikeus teki ratkaisunsaKesken kauppareissun pimeni: Amerikkalaisnainen päätyi ensiapuun teinien somepilan vuoksiKaksi 14-vuotiasta poikaa tuomittiin kiusatun teinitytön järkyttävästä murhasta – tyttö houkuteltiin ihastuksen varjolla hylättyyn taloon: Ihastus odotti talossa zombinaamarin ja sementtilohkareen kanssa6-vuotiaan Aleshan tutkinnassa uusi käänne: Harrastiko isän tyttöystävä seksiä 16-vuotiaan kanssa ja lavasti teinin murhaajaksi sperman avulla?Teinitytön outo kuolema todettiin onnettomuudeksi, mutta villit teoriat jylläävät yhä – miten Kenneka päätyi hotellin pakastinkomeroon?Tyttökaveri hakkasi, puukotti ja heitti kiehuvaa vettä päälle – 22-vuotias Alex oli "päivien päässä kuolemasta"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:03
    Brasilia

    Brasilian Bolsonaro sairaalaan

  • Eilen22:30
    Maanpuolustus

    Pitääkö suomalaisten pelätä venäläisdrooneja? Näin arvioi presidentti Stubb

  • Eilen21:27
    Yhdysvallat

    Charlie Kirkin ampujalle syytteet murhasta – kuolemantuomio uhkaa

  • Eilen21:14
    Ukrainan sota

    Drooni räjäytti yliopiston katon ilmaan Harkovassa – silminnäkijä tallensi kaaoksen

  • Eilen21:10
    Vladimir Putin

    Putin nähty sotilaspuku päällä