Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Täysi tupa todisti Jokerien paluun suomalaiseen jääkiekkoon – historiallisen maalin tehnyt haltioitui kokemastaan: "Ei ole sanoja"

1:22Leevi Lemberg ratkaisee voiton Jokereille jatkoerässäTämä maali käynnisti jatkoajalla jokerifanien juhlat – Leevi Lemberg sinetöi historiallisen Mestis-voitonTomi Natri /All Over Press
Julkaistu 22.09.2023 06:50

MTV URHEILU – STT

Hyökkääjä Alexander Forslund jää historiaan Helsingin Jokerien uuden tulemisen ensimmäisen sarjamaalin tekijänä. Hän viimeisteli torstai-iltana Jokerien 1–2-kavennuksen ja käynnisti helsinkiläisten kirin, jonka päätteeksi Jokerit taivutti Mestiksen kauden avausottelussa Kiekko-Espoon maalein 3–2.

Forslund syötti Espoossa pelatussa ottelussa lisäksi Emil Oksasen 2–2-tasoituksen ja Leevi Lembergin jatkoaikamaalin.

– Aivan huikea ottelu. Pääsin pelaamaan kotikaupungissani, joten tällä oli erityinen merkitys. Olin kyllä odottanutkin tätä ottelua, 22-vuotias Forslund tunnelmoi.

Kirkkonummella syntynyt hyökkääjä kasvoi kiekkoilijaksi Espoossa.

– Olen pelannut suurimman osan vuosistani Espoossa, joten tänne oli kiva palata.

Espoon areenassa ottelua seurasi Mestiksen kaikkien aikojen ennätysyleisö: 6 982 katsojaa.

– En ole varmaan pelannut aiemmin noin ison yleisön edessä, Forslund pyöritteli.

Hän on pelannut Liigassa 27 ottelua Lahden Pelicansissa, mutta hyökkääjän liigaotteluista lähimmäksi yleisömäärällä mitattuna ylsi HIFK–Pelicans marraskuulta 2021 lukemalla 6 823.

Liigamahdollisuus kiinnostaa

Jokerit pelasi KHL:ssä 2014–22 ja palasi täksi kaudeksi kotimaisiin sarjoihin. Forslund ei hahmottanut heti ottelun jälkeen historiallisen täysosumansa merkitystä.

– Ei ole sanoja. Huikea tunnelma. Fanit olivat uskomattomia. He ovat olleet tukenamme jo harjoitusotteluissa.

Lukion aikanaan käynyt hyökkääjä panostaa nyt täysillä jääkiekkoon. Hän on kokenut liigaseuran toimintaolosuhteet Pelicansissa ja Mestiksen arjen Heinolan Peliitoissa, jonka tehohyökkääjänä Forslund pelasi kausina 2021–23.

2:37Haastattelu: K-Espoo - Jokerit, Tero Määttä( Jokerit)Jokerien kannattajat miehittivät Espoon ylälehterit – voitto revitti juhlat ylimmilleen

Jokerit asettuu resursseiltaan Pelicansin ja Peliittojen väliin.

– Halusin päästä hyvään joukkueeseen pelaamaan. Seura on uusi, ja Jokerit on iso brändi. Nuo olivat isoimmat syyt, hän perusteli siirtoaan helsinkiläisseuraan.

– Kaikki on kunnossa sen suhteen, että pystyn keskittymään jääkiekkoon.

Perjantaina Jokerit pelaa Mestiksen ensimmäisen kotiottelunsa Keravan jäähallissa tamperelaista KooVeeta vastaan ja ensi viikon tiistaina toisessa kotihallissaan Helsingin jäähallissa Imatran Ketterää vastaan.

– Keravalla on ollut hyvä fiilis jo harjoitusotteluissa. Odotan innolla kotiotteluita.

Forslund keskittyy täysillä Jokereissa pelaamiseen, mutta ilmoitti tavoitteekseen liigapaikan vakiinnuttamisen mahdollisimman nopeasti. Liigaan mielii myös Jokerit, mutta aikataulu on avoin.

Forslund herkuttelee ajatuksella, että hän pelaisi joskus Liigaa Jokereissa.

– Totta kai olisihan se tosi siistiä. Ei sitä tiedä, mitä tapahtuu.

Lisää aiheesta:

Jokerit-tähti Valtteri Filppula tiukkana: "Mahdollisimman nopeasti"Eläköitymiseen valmistautuneella Ben Bloodilla on Jokereissa edessä hikinen urakka – "En ole vielä pelikunnossa"Viime kauden Mestis-sensaatio iski taas Liigassa – Atro Leppänen, 24, pelasi muutama vuosi sitten kakkosdivisioonassaOlli Jokisella edessä poikkeuksellinen ilta SM-liigassa – "Pelin taktiset kuviot sovitaan varmaankin vaimojemme yhteisellä lounaalla"Juhani Tammisen Sport-aikojen kanadalaistähden elämä mullistui Suomessa – avaa nyt liigakarsintakevään voimakkaita hetkiä: "Hullua""Makkarapoikaa ei kaivata takaisin" – Kiekko-Espoo matkalla uuteen kukoistukseen SM-liigatason hallissa, jossa vilahtelevat 1990-luvun pelipaidat
MestisJokeritKiekko-EspooJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mestis
  • 13.9.19:20
    Jokerit

    Jokereille tyly kotitappio

  • 11.9.21:19
    Jokerit

    Jokereilta röyhkeä piikki SM-liigalle – yleisö riemastui

  • 11.9.19:46
    Jokerit

    Jokerit-pomo: Tämä on tilanne Veikkaus-areenan suhteen

  • 11.9.18:44
    Jokerit

    Jokerien kotihallissa silmiinpistävä muutos

  • 11.9.17:54
    Jokerit

    Jokerit-omistajalta harvinainen ulostulo SM-liigasta: "Jos menet kadulle kyselemään..."