Tavalliset netinkäyttäjät paikansivat toisen lasten hyväksikäyttöpaikan Europolin listalta? Suomalainen Olli mukana etsinnöissä
Tavallisten kansalaisten ponnistukset auttaa viranomaisia lasten hyväksikäyttötapausten selvittämisessä tuottivat mahdollisesti jälleen tulosta.
Olli Enne kertoi MTV Uutisten toimitukselle, miten hän tunnisti Kiinassa sijaitsevan talon katon nettisalapoliisityöllä.
Nyt vapaaehtoiset uskovat tunnistaneensa hotellin, jonka kuvan Europol jakoi tunnistamisen toivossa. Aktiivisten etsijöiden arvion mukaan kyseessä olisi Tossa de Marin kunnassa Espanjassa sijaitseva hotelli.
Poliisijärjestö hyödyntää somen joukkoälyä
Europol jakaa sivuillaan ja sosiaalisessa mediassa kuvia, joissa on kuvankaappauksia materiaalista, jossa esitetään lasten hyväksikäyttöä. Kuvista on poistettu henkilöt, mutta yleisön toivotaan kuvissa sijaitsevien esineiden ja paikkojen avulla voivan antaa viranomaisille vihjeitä siitä, missä materiaali on kuvattu. Tällä toivotaan päästävän myös lapsia hyväksikäyttävien rikollisten kintereille, ja mahdollisesti estävän hyväksikäytön jatkuminen.
Suomalainen Olli Enne sai huomattavaa tunnustusta, kun tämä hyvin todennäköisesti tunnisti Europolin kuvassa jakaman katon Kiinassa sijaitsevaksi rakennukseksi. Työssään hän hyödynsi muun maussa karttaohjelmia ja katunäkymiä.
Sauli löysi allasalueen
Nyt suomalainen Twitter-käyttäjä Sauli L kertoo Enteen inspiroimana paikantaneensa kuvan hotellin allasalueesta. Pian useampi muukin käyttäjä vahvisti kuvillaan, että havainto mitä luultavimmin on oikea. Olli Enne oli suomalaisen kanssa yhteyksissä myös puhelimitse keskustellen aiheesta.
Europol ei ole itse vahvistanut sen enempää Enteen havaintoa kuin tuoretta löytöä, mutta useat ovat vakuuttuneet kyseessä olevan oikeat rakennukset yksityiskohtia myöten.
Europolilla voi kestää jonkin aikaa vihjeiden tarkastamisessa, eivätkä poliisiorganisaatiot välttämättä halua tiedottaa asioista ennen erilaisten tutkintatoimenpiteiden valmistumista.
Mainos
Suosituimmat videot
Mainos
Uusimmat
-
23:50
Lukas Hradeckyn Leverkusen pullahti ulos Eurooppa-liigan trillerissä – huikea laukaus yllätti suomalaismaalivahdin
-
23:45
Britannia vei terroristijärjestön riveihin karanneen nuoren naisen kansalaisuuden – Isis-morsian pyytää nyt viranomaisilta armoa
-
23:38
Maduro sulkee Venezuelan Brasilian vastaisen rajan, oppositiojohtaja Guaido aikoo hakea avustustarvikkeita Kolumbiasta
-
23:30
Samsungin uusi Galaxy S10+ kärkeen kameratestaajan rankingissa: Parhaat selfiet – takakamerassa jaettu ykkössija Huawei-puhelinten kanssa
-
23:04
Lukas Hradecky liekehtii Eurooppa-liigassa – "Ilmiömäinen torjunta!"
-
22:46
Herkuttelun hirveä loppu: Nainen söi espanjalaisessa Michelin-ravintolassa ja kuoli – myös 28 muuta asiakasta sairastui
-
22:45
Villi huhu leviää – nähdäänkö Oscar-gaalassa yllätysjuontaja?
-
22:38
Susijengi saa ratkaisevaan Venäjä-kamppailuun uuden syömähampaan: "Petterille lähetettiin jo viestiä"
-
22:26
Vuosia oikeutta paennut Jani Kellokumpu tuomittiin vankilaan Ruotsissa – miehen pako päättyi dramaattiseen takaa-ajoon Orimattilassa joulukuussa
-
22:20
Hirmuvireessä ollut Susijengin sankari Jamar Wilson: "Tänään oli minun päiväni"
-
22:17
Pelaajien bussi läpäisi roihuavan soihtumeren – katso huima video Zenit-fanien tuesta
-
22:07
Ilja Kovaltshuk laittoi kartanonsa myyntiin – supertähden hulppeasta lukaalista saa pulittaa lähes 16 miljoonaa euroa!
-
22:05
Mikä tyylikaksikko! Nico Rosbergin Vivian-vaimo tyrmää hulppealla halkiolla seurapiiritapahtumassa
-
22:00
Surkea sattuma myöhästyttää kauppakeskus Redin yhteyteen tulevan tornitalon valmistumista – rikkoutunut vesijohto ruiskutti alas 32. kerroksesta
-
22:00
Naisleijonien päävalmentaja Pasi Mustonen uskoo naispalloilujen nousuun: "Dissaamisen perustelut alkavat käydä vähiin"
-
21:51
Kohuvideolla norjalaisia haukkuneen ruotsalaistähden MM-avaus epäonnistui totaalisesti – Petter Northug vitsaili tylysti entisen kilpakumppaninsa kohtalolla
-
21:45
Arsenal selätti demoninsa Eurooppa-liigassa – valkovenäläinen yllätys suli kammokämmin jälkeen
-
21:40
Oudon kuolemantapauksen tutkinta valmistui: Hammaslääkäri sytytti savukkeen ja roihahti hetkeä myöhemmin liekkeihin
-
21:30
Kim Kardashian kumoaa huhut tyttärensä seurustelusta: "Tämä on niin outoa"
-
21:22
Kimi Räikkösen nopein kierros F1-testiviikon parhaimmistoa – päihitti muun muassa Valtteri Bottaksen ja Lewis Hamiltonin
-
Lataa lisää