Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tästä Vesa-Matti Loirin testamenttiriidassa on kyse – Jenni-tytär vastustaa isänsä viimeistä tahtoa: "Tulee tarkastella onko syytä epäillä rikosta"

4:57Laulaja ja näyttelijä Vesa-Matti Loiri on kuollut – katso, kuinka hienon uran hän tekiLaulaja ja näyttelijä Vesa-Matti Loiri teki hienon uran. Katso videolta Loirin uran huippukohdat!cJuhaMetso 0500708883/All Over Press
Julkaistu 01.12.2022 13:30

Emmi Ikonen

emmi.ikonen@mtv.fi

Edesmenneen Vesa-Matti Loirin testamentista on noussut erimielisyyksiä taitelijan lasten kesken. 

MTV Uutisten saamista asiakirjoista ilmenee, että edesmennyt Vesa-Matti Loiri laati testamenttinsa huhtikuussa 2022, eli noin neljä kuukautta ennen kuolemaansa. Loiri kuoli 77-vuotiaana 10. elokuuta. Loiri määräsi testamentissaan perintönsä jakamisesta ja toivoi, ettei perinnöstä syntyisi riitoja.

Toiveen vastaisesti asiasta on kuitenkin syntynyt kiistaa, sillä Loirin Jenni-tytär ei allekirjoita isänsä viimeistä toivetta. 

– Jenni Loiri ei ole hyväksynyt perittävän testamenttia, vaan on ilmoittanut, että se on laadittu perittävän ollessa jo vakavasti sairas ja vahvan kipulääkityksen alaisena ja katsonut, että testamentin pätevyys on selvitettävä, asianajaja Mari Lampeniuksen laatimassa vastineessa todetaan.

Lisäksi Jenni-tytär vastustaa sitä, että Tuula Rainto toimisi taiteilijan pesänjakajana. Loirin Sampo-poika on puolestaan antanut asiasta kirjallisen hyväksynnän.

Lue myös: Linnan juhlissa erityinen kunnianosoitus Vesa-Matti Loirille

Loiri arkku ulosVesa-Matti Loiri menehtyi elokuussa 2022. Kuvassa värikkäästi pukeutunut Sampo Loiri sekä arkun perässä Jenni Loiri.

Ilta-Sanomien mukaan perunkirjasta ilmenee, että Loiri jätti jälkeensä yli 360 000 euron varallisuuden. Velkoja jäi noin 40 000 euroa. Loirilta on maksamatta esimerkiksi jäännösveroja viime vuodelta yli 18 000 euroa. Loirin omistama yhtiö on nimeltään Ramppivalo Oy. 

Lisäksi oikeuteen toimitetuista asiakirjoista käy ilmi, että Jenni Loirin mukaan yhtiön toimia tulee tarkastella.

– Pete Eklund on Ramppivalo Oy:n hallituksen varajäsen ja pesänselvityksessä tulee tarkastella myös kyseisen yhtiön viime vuosien rahaliikenne ja se, onko asiassa syytä epäillä rikosta, Jenni kirjoittaa asianajajansa laatimassa hakemuksessa.

Loiri muisti Eklundia  Jussi- ja Emma-patsaillaan sekä Tallin Black Nights Film Festival -elämäntyöpatsaalla. Loiri toivoi myös, että Eklund hoitaisi Inarissa sijaitsevan mökkinsä myymisen. Lapsuuden ystäväänsä Jorma Alvesaloa Loiri muista neljällä itsemaalaamalla taululla. Sekä Eklund että Alvesalo ovat luopuneet oikeudestaan perintöön. 

Poikiensa Ukon ja Sammon äidille Stina Edelmannille Loiri määräsi täydellä omistusoikeudella kaikki omistansa pianot, rummut ja äänilaitteet. Sampo saa kaikki Loirin puhallinsoittimet. Ex-vaimolleen Riitta Loirille taiteilija määräsi 15 000 euroa, joka on myös edesmenneen Joonas Loirin ja testamenttia vastustavan Jenni Loirin äiti. 

Kaiken muun omaisuuden Loiri määräsi jaettavaksi tasan elossa oleville lapsilleen eli Sammolle, Ukolle ja Jennille.

Loirin perintöriidasta uutisoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat. 

Lisää aiheesta:

IS: Vesa-Matti Loirin perintöriidassa ratkaisuNäin jakautuu Vesa-Matti Loirin perintö: Tällaisista yksityiskohdista perikunta riitelee – tytär vihjailee rikoksellaIS: Vesa-Matti Loirilla toinenkin testamentti – yllätyskäänne perintökiistassaIS: Näin Vesa-Matti Loiri jakoi omaisuutensa testamentissaan – tällainen varallisuus taiteilijalta jäiOikeus määräsi pitkäaikaisen luottomiehen selvittämään Kirsti Paakkasen jättiperintöä – omaiset vastustivat"Kirsti muuttui, ihan kuin mies olisi vahtinut" – Kirsti Paakkasen luottomies halutaan sivuun pesänselvittäjän paikalta
Vesa-Matti LoiriSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Vesa-Matti Loiri
  • 3.6.20:41
    Viiden jälkeen

    Tältä näyttää Vesa-Matti Loirista tehty musikaali – he ovat pääosissa

  • 14.3.13:03
    Musiikki

    IS: Vesa-Matti Loirin poika kauppaa isänsä kultalevyjä

  • 21.12.202413:50
    TV-ohjelmat

    Loiri-mysteeri paljastui 15 vuoden takaa: Yhteiskuvassa olleella ei ollut hajuakaan, kuka oli mukava mies sairaalan pihalla

  • 19.12.202405:30
    Heikki Silvennoinen

    Tutkija: Silvennoisen kaltaisia tekijöitä ei ehkä enää synny – loi meemejä, jotka nykynuorisokin tietää

  • 04.11.202417:45
    Sauli Niinistö

    Vesa-Matti Loirin esineitä myydään huutokaupassa