Tässä on totuus turkulaisista
Miksi Turku syytää jatkuvasti kauniita missejä markkinoille? Vihaako turkulainen automaattisesti tamperelaista? Kotiseutukirjailija Markku Heikkilä paljastaa totuuden Turku-väittämien takaa.
Sisäänpäin lämpiävä turkulainen
Olen itse kehittänyt väitteen, että 50 vuodessa on mahdollisuus valmistua turkulaiseksi. Minulla on kohta tämä täynnä. Mutta kyllä turkulaiseksi voi valmistua myös 50 minuutissa!
Varovaisuus ja varautuneisuus ovat osa meitä. Yleistä on myös asioiden lähestyminen kielteisyyden kautta. Kai sisäänpäin lämpiäminen on sitten totta.
Kauniit turkulaiset
Kun tänne ollaan tultu merta pitkin lännestä, geenimme ovat pitkäjalkaisia. Olemme kahlaajatyyppejä. Persjalkaiset ovat kotoisin idästä. Lola (Wallinkoski) on osoitus siitä, että naiskauneutemme on vähän tuontitavaraa.
Rikkailla turkulaisilla on ollut pehmeää pullaa tarjolla. Ei ole tarvinnut syödä muun Suomen tavoin pettuleipää. Siksi hampaamme ovat isommat ja kauniimmat.
Turussa ei ole myöskään ollut savupirttejä niin paljon. Ei ole tarvinnut siristellä silmiä. Merituulilla turkulaisille on kasvanut isot, siniset silmät.
Turku vastaan Tampere
Turkulaisten ja tamperelaisten välillä ei ole oikeasti vihaa. Kyseessä on rakkaussuhde, meidän keskinäinen huumorimme. Joka maassa pitää olla vastaava parivaljakko; samantasoiset naapurit, jotka tappelevat keskenään.
Enemmän sitä paitsi pääkaupunkiseutu ja Turku ovat vastakkain hampaat irvessä.
Henkisesti eristäytynyt Turku
Suomihan on henkisesti eristäytynyt muusta maailmasta. Turku on rannalla sivistyksen etuvaltio.
Jos ihan suoraan puhutaan, niin kyllä siinä eristäytymisessä omaan erinomaisuuteensa on ollut ehkä jotain perää. Me ruokimme sitä itse. Turkuhan oli loppupeleissä vain vajaat kolme vuotta Suomen pääkaupunki. Sieltä tämä opillinen ja henkinen pääkaupunkimentaliteetti on periytynyt.
Kun raaputtaa Turussa nykyistä urbaania kaupunkia, alta löytyy pikkukaupunki, jossa on pienet piirit.
Studio55/Jenni Kokkonen
Lue myös:
Uusimmat
-
16:30
Salkkarit-hahmo tivaa vastauksia: "Olet kusessa"
-
16:19
Millaisia työkavereita ovat Marin, Orpo ja Purra? Ryhmäpuheenjohtajat vastaavat
-
16:01
Ensimmäiset valinnat tehty yleisurheilun MM-kisoihin
-
15:55
Suomalaiset popsivat neljä leipäviipaletta päivässä – asiantuntija muistuttaa hyödyistä: "Hapankorppu on oikea kuitupommi"
-
15:52
Niinistö veikkaa Turkin parlamentin ratifioivan Suomen Nato-jäsenyyden torstaina
-
15:46
Vaasassa suuri tulipalo muuntajatehtaalla – ihmisiä kehotetaan sulkemaan ikkunat myrkyllisen savun vuoksi
-
15:42
Rikostoimittajat huolissaan: Uskalletaanko poliisissa puuttua työkaverin tekemisiin? Poliisimiehen käytös oikeudessa herättää kysymyksiä
-
15:30
Näin SM-liigan outo erikoisuus vaikuttaa välieräarkeen – Jussi Tapola: "Ei tämä optimaalinen tilanne ole"
-
15:30
Muotiasiantuntija huomasi muutoksen puolueiden puheenjohtajien tyyleissä vaalien lähestyessä – paljastaa, kuka on tyylionnistuja
-
15:27
Urho Kekkosen kansallispuistossa lumivyöry – kolme hiihtäjää selvisi ilman vahinkoja
-
15:14
Lähde: SM-liigassa ihastuttanut veljespari palaa Suomeen
-
14:56
Kommentti: KOK:n Venäjä-ulostulo on kelvoton tekele – selkärangaton vastuunpakoilu henkilöityy tähän mieheen
-
14:52
Ruotsissa lääninhallituksiin saapunut jauhemaisia kirjeitä – sisällöstä ei vielä tietoa
-
14:41
Ilves ja Tappara yrittävät välttää Jokerien kohtalon – erikoisessa ohjelmassa on hopeareunus, joka saa kassan kilisemään
-
14:31
Koronapandemia kolhaisi ihmissuhteita: Professori nimeää merkittävimmät vaikutukset
-
14:26
Brad Pitt myi Hollywoodin megakartanonsa jättimäisellä summalla – asui siellä entisen vaimonsa Angelina Jolien kanssa
-
14:24
Venäjä: Jos teemme ydinasetestin, emme ilmoita siitä Yhdysvalloille etukäteen – MTV seuraa sotaa
-
14:10
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö toivoo puolueilta sovun siementä: "Maailmanmenon arvaamattomuus väistämättä jatkuu"
-
13:51
Kuva Erling Haalandista ökyauton ratissa käynnisti poliisitutkinnan
-
13:47
Sanna Marin, Petteri Orpo vai Riikka Purra? Kysyimme, kuka heistä olisi parasta seuraa oluelle
-
Lataa lisää