Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tappavaa "mustaa sientä" todettu myös Irakissa – yksi kuollut

/All Over Press
Julkaistu 01.06.2021 15:05

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

Ensimmäinen "mustaan sieneen" eli tappavaan mukormykoosi-infektioon liittyvä kuolema on rekisteröity Irakissa, kertoo Britannian yleisradioyhtiö BBC.

Maassa on todettu myös kolme muuta sienitautitapausta. Kaikki tapaukset ovat ilmenneet Dhi Qarin maakunnassa. 

Kyseinen hengenvaarallinen sienitauti on yhdistetty koronaviruksen hoidossa käytettäviin steroideihin, joilla on hoidettu vakavasti sairaita koronapotilaita. Steroidien uskotaan altistavan infektiolle. 

Mukormykoosi-infektio johtuu altistumisesta mucorales-lahkon sienille, joita esiintyy yleisesti maaperässä, kasveissa, lannassa ja hajoavissa hedelmissä sekä vihanneksissa. 

Lue lisää: Intiassa laajalti levinnyt tappava ”musta sieni” on iskenyt koronapotilaisiin myös Venäjällä

Enemmän tapauksia on ilmennyt Intiassa, jossa parantuneista koronapotilaista osa on menettänyt näkönsä tai jopa kuollut sienitaudin seurauksena. Sienitautia on havaittu myös Venäjällä.

Suomessa vastaavaa ei ole todettu eikä sientä esiinny Suomessa. 

Lue myös: Steroidit ovat "mustalle sienelle" kuin "bensaa liekkeihin" – animaatio näyttää, miten harvinainen sienitauti tarttuu ihmisen elimistöön

Lisää aiheesta:

Ihminen kuoli ruttoon ArizonassaJo yli 4 000 koronapotilasta kuollut mustan sienen aiheuttamaan infektioon Intiassa – voiko sieni levitä myös Suomessa? Musta sieni kylvää kauhua: Intiassa jo 45 000 tapausta ja yli 4300 on kuollut infektioon – tällaisia oireet ovatSteroidit ovat "mustalle sienelle" kuin "bensaa liekkeihin" – animaatio näyttää, miten harvinainen sienitauti tarttuu ihmisen elimistöönIntiassa laajalti levinnyt tappava "musta sieni" on iskenyt koronapotilaisiin myös Venäjällä – tauti etenee nenän kautta silmiin ja aivoihinIntiassa todettu poikkeuksellisen paljon hengenvaarallista sieni-infektiota koronasta toipuneilla – "Tämä on painajainen"
Sairaudet ja tauditKoronavirusInfektiotUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Sairaudet ja taudit
  • ti18:50
    Syöpä

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • ma08:31
    Ihminen

    Eikö pissaaminen onnistu? Urologi kertoo, mikä on virtsaumpi

  • 26.10.18:50
    Muistisairaudet

    Muistisairaus haastaa läheiset – tällainen koti on turvallinen

  • 26.10.14:20
    Silmäsairaudet

    Kokeilimme auton ajamista kaihin kanssa – rallilegenda Marcus Grönholm järkyttyi: "Voiko tällaisia olla liikenteessä?"

  • 26.10.12:01
    Sokeri

    Makeutusaineilla on yhteys muistin heikkenemiseen – näin paljon ikääntyminen kiihtyi