Tamperelaisyrityksen kehittämä hiekka-akku, jossa sähköä varastoidaan hiekkaan lämpönä, herättää suurta mielenkiintoa niin Suomessa kuin maailmallakin.
Uusiutuvan energian varastointiin etsitään koko ajan ratkaisuja ja hiekka-akku on yksi vaihtoehto. Ensimmäinen kaupallinen hiekka-akku on nyt ollut puoli vuotta käytössä Kankaanpäässä, jossa se tuottaa kaukolämpöä kaupunkilaisille.
Ensimmäinen kaupalliseen käyttöön tarkoitettu hiekka-akku. Se sijaitsee Kankaanpäässä, Vatajankosken voimalaitosalueella. Siilon sisällä on 100 tonnia hiekkaa, joka lämmitetään sähkövastuksilla jopa 600 asteeseen.
– Käytännössä lämmitetään kuumaa ilmaa, jota kierrätetään hiekan sisällä ja kuuma ilma luovuttaa hiekkaan lämmön, selittää hiekka-akun kehittäneen Polar Night Energyn teknologiajohtaja Markku Ylönen.
Hiekka-akulla nostetaan hukkalämmön lämpötilaa
Hiekka-akkua käytetään Vatajankosken voimalaitoksella datakeskuksen tuottaman hukkalämmön lämpötilan nostamiseen. Akun lämmitysteho on 100 kW ja varastoimiskyky 8 MWh.
– Meillä on tuossa hiekka-akun takana olevassa rakennuksessa servereitä, pienimuotoinen datakeskus, jonka talteen otettava hukkalämpö on 55 asteista. Se ei riitä sellaisenaan kaukolämpöverkkoon ja lisälämpö otetaan tuosta hiekka-akusta, kuvailee Vatajankoski Oy:n toimitusjohtaja Pekka Passi.
Hiekka valikoitui lämmön varastointiaineeksi monien hyvien ominaisuuksiensa ansiosta.
– Hiekka on joka paikassa näkyvissä oleva luonnonvara ja halpa ja semmoinen, joka ei lähde sulamaan tai palamaan eli helposti hallittavissa oleva ja saatavilla oleva, perustelee Ylönen.



