Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingissä myynnissä 1,3 miljoonan euron yksiö – "Kivasti herättänyt kiinnostusta"

3:33Asuntomarkkinat romahtivat koronakriisin vuoksi – nämä kaupungit ovat vaikeuksissa tulevaisuudessaAsuntomarkkinat romahtivat koronakriisin vuoksi – nämä kaupungit ovat vaikeuksissa tulevaisuudessa
Julkaistu 02.09.2020 15:17

MTV UUTISET - KAUPPALEHTI

Helsingin Ullanlinnassa on listattuna yksiö, jonka velaton myyntihinta nousee lähes 1,3 miljoonaan euroon.

Kyse ei tällä kertaa ole pelkästään alueen tunnetusti kireistä neliöhinnoista, sillä kokoa loft-asunnolla on 189,5 neliömetriä.

Kuinka näin arvokasta asuntoa hakeva ostaja ylipäänsä osaa etsiä yksiöitä?

Neliöt Liikkuu LKV Oy:n kiinteistönvälittäjä Veronica Wolff kertoo, että vaikka lisätilaa tuo parviosan muusta tilasta jaettu ”makuuhuone”, silti kyseessä on yhtiöjärjestyksen mukaan yksiö, ja sellaisena se täytyy myös markkinoida.

Tältä asunnossa näyttää. Kuva: Anna Brandt/Neliöt Liikkuu LKVANNA BRANDT/ NELIÖT LIIKKUU LKV

Parven lisäksi ökyloftista löytyy tilava olohuone, keittiö, ruokailutila, kylpyhuone saunaosastoineen sekä kodinhoitohuone.

– Se millä tätä voi korostaa, on esittelytekstissä kertoa että lisätilaa on. Aktiivisella somemarkkinoilla näkyvyyttä myös lisätään. Lisäksi moni voi hakea asuntoa huoneluvun sijaan neliömäärällä, ihmiset käyttävät erilaisia systeemejä, Wolff kertoo.

Wolffin mukaan kyselyitä on joka tapauksessa jo tullut ja asuntoa on näytettykin muutamaan kertaan.

–Tämä on kivasti herättänyt kiinnostusta. Uskon, että tämä menee kaupaksi sellaiselle, joka nimenomaan haluaa uniikin asunnon, jota ei varmasti muilla ole.

Välittäjän mukaan tila on ollut aiemmin Suomen Punaisen Ristin käytössä koulutustiloina. Se on peruskorjattu kokonaisvaltaisesti vuonna 2015.

Kuinka paljon tällaisia lofteja on ylipäänsä tarjolla?

– On tämä melko poikkeuksellinen. Ullakkohuoneistoja on toki jonkin verran tarjolla, Wolff kertoo.

Miten näin arvokkaat asunnot ovat tehneet poikkeuskesänä kauppansa?

– Keväällä nähtiin notkahdus, mutta kyllä nyt näyttää siltä että ollaan menossa hurjasti positiivisempaan.

– Ne joilla rahaa on, uskaltavat sitä enemmän käyttää. Eron huhtikuuhun huomaa jo yhteydenottojen määrästä.

Lue myös: Nykyajan asunnot ovat pahimmillaan ikkunattomia käytäviä – raha ja tehokkuus sanelevat asuntojen mallit: "Arkkitehdit eivät enää yksinkertaisesti pysty suunnittelemaan"

Helsingin paraatipaikalta myydään saari, jonka hinnasta ei vielä suostuta hiiskumaan – MTV Uutiset vieraili saarella ja selvitti myyntikohteen historian

Lisää aiheesta:

Presidentti Stubbin koti Espoon Westendissä tuli myyntiin, herätti heti kiinnostusta ostajissa – tältä lukaali näyttääTampereen kallein myynnissä oleva koti on verhoiltu marmorilla – myynti aloitettiin yli kaksi vuotta sitten: "Näistä materiaaleista ei tänä päivänä rakentaisi kukaan"Helsingin rannikolla sijaitsevan tornitalon koko 11. kerros myynnissä, lähtöhinta vain 1 euron – "Kiinalainen soitti ja kysyi, sisältyvätkö kalusteet hintaan"Myytävänä! Tältä näyttää 9,7 miljoonan euron asunto Helsingissä – kuka ostaa? "Häpeilemätön ja varakas täytyy tietysti olla"Kesämökkiä muistuttava hirsiyksiö myynnissä Helsingissä - "Tällaista ei tule joka päivä vastaan"Video: Neliöhinta 17 000 euroa – Helsinkiin nousee maan ensimmäinen pilvenpiirtäjä
HelsinkiAsuminenKiinteistökauppaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • 20:19
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu

  • 12:43
    Kadonneet

    Lauttasaaren kadonnut löytyi

  • 10:13
    Asuminen

    Nämä kaupungit ovat parasta A-ryhmää

  • 05:17
    Junat

    Ministeri: Tunnin junasta ehkä sopu perjantaina

  • Eilen21:04
    Tasa-arvo

    Suomalainen klubi ei hyväksy naisia jäsenikseen vieläkään