Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä lappu tuulilasilla ei ole mikään vapaalippu – kuluttajariitalautakunnalta yksiselitteinen vastaus: "Valvontamaksut ovat aiheellisia"

2:07Uusi laki muuttaa pysäköinnin alkamisesta ilmoittamistaKATSO MYÖS: Uusi tieliikennelaki muutti tapaa, jolla pysäköinnin alkamisesta saa ilmoittaa. Ennen kielletty tapa on nykyisin täysin sallittu.Autoliitto
Julkaistu 16.12.2022 17:59

Ville Järveläinen

Invatunnus ei vapauttanut autoilijaa maksuvelvollisuudesta.

Autoilija vei kuluttajariitalautakunnan käsiteltäväksi huhtikuussa 2022 saamansa pysäköintivirhemaksut, koska yksityinen pysäköinninvalvoja ei ollut niitä perunut reklamaatioista huolimatta.

Kuluttaja piti Tampereen Rautatienkadulta saamiaan valvontamaksuja perusteettomina, koska hänen autonsa tuulilasissa oli invapysäköintilupa, eikä alueella ollut missään mainintaa, että invatunnuksella varustetun auton pysäköinti olisi maksullista.

Valvontayhtiö kiisti kuluttajan vaatimukset vedoten siihen, että myös invatunnuksellisen auton pysäköinti on yksityisellä alueella maksullista, ellei muuta ole ilmoitettu.

Lue myös: Kun invapaikalle kurvaa 26-vuotias Tesla-mies, ei ikäviltä kommenteilta voi välttyä – "Bemarilla sain enemmänkin palautetta"

Näin tapaus ratkaistiin

Kuluttajariitalautakunta totesi elokuussa antamassaan päätöksessään, ettei perusteita valvontamaksujen perumiselle ole.

– Liikkumisesteisen pysäköintitunnus oikeuttaa pysäköimään merkityille invalidipysäköintipaikoille, merkinnöistä poikkeavasti julkisella katuverkolla sekä siihen kuuluvilla pysäköintipaikoilla. Se ei kuitenkaan oikeuta pysäköimään annettujen määräysten vastaisesti kiinteistöillä.

Maanomistaja voi määrätä, millä ehdoilla hänen maalleen saa pysäköidä. Auton alueelle pysäköivä henkilö hyväksyy alueen pysäköintiehdot pysäköidessään auton alueelle.

– Kuluttaja ei ole maksanut alueen ehtojen mukaisesti pysäköinnistään. Näin ollen lautakunta katsoo, että kuluttajan auto on ollut pysäköitynä alueen ehtojen vastaisesti ja valvontamaksut ovat aiheellisia.

Lue myös: Luulitko tämän lapun tuulilasissa säästävän sinut valvontamaksulta? – "Monelle tulee yllätyksenä se, että..."

Lähde: Kuluttajariitalautakunta

Lisää aiheesta:

Ankea ilmiö yleistynyt parkkipaikoilla: "Täysin vastuutonta"Maksatko pysäköintisi kännykällä? Jos teet tämän mokan, voit yhtä hyvin jättää maksamattaLuulitko tämän lapun tuulilasissa säästävän sinut valvontamaksulta? – "Monelle tulee yllätyksenä se, että..."Älä tee tätä virhettä, jos auton digitaalinen parkkikiekko on väärässä ajassa – takuuvarma keino hankkia parkkisakkoMoottoripyöräilijä pysäköi kahden tunnin kiekkopaikalle klo 13.45, sai parkkisakon klo 14.06 – yksi olennainen juttu unohtuiSaako latauspaikalle pysäköidä muun kuin sähköauton, jos sitä ei ole erikseen kielletty? Kuluttajariitalautakunnasta tuli yksiselitteinen vastaus
PysäköintiPysäköinninvalvontaKuluttajariidatVammaisetAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Pysäköinti
  • 13.12.11:59
    Liikenneturvallisuus

    Kauppakeskusten pysäköintialueet ruuhkautuvat joulun alla – autoilija, osaatko toimia?

  • 12.12.10:50
    Verkkohuijaukset

    Pysäköintivirhemaksu erääntynyt? Varo tätä huijausviestiä

  • 4.11.05:22
    Pysäköinninvalvonta

    Kuopiossa annetut parkkimaksut hämmensivät: Veloittajana Raision kaupunki

  • 29.10.19:15
    Pysäköinninvalvonta

    Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"

  • 8.9.09:07
    Pysäköinninvalvonta

    Ethän toimi näin pysäköintivirhemaksun saatuasi? Helsingin pysäköinninvalvonta muistuttaa seurauksista