Tämä korona-ajan hitti haukkasi peräti viidenneksen autoliikkeen vuosimyynnistä: "Ostavat heti"
Autoliike J. Rinta-Jouppi kertoo tiedotteessaan, että hieman alle 13 000 euron hintaisille muutaman vuoden vanhoille vaihtoautoille on autokaupoissa nyt kysyntää.
Suomessa myytiin vuonna 2020 yli 630 000 käytettyä autoa. Käytettyjen autojen kauppa jakautui suurin piirtein puoliksi autoliikkeiden ja kuluttajien keskinäisen kaupan välillä.
Autoliikeketju J. Rinta-Jouppi kertoo maanantaisessa tiedotteessaan, että sen viime vuoden myydyimmät käytetyt autot olivat vuosimalliltaan 2017 ja 2016. Ne muodostivat yli 20 prosenttia ketjun vaihtoautomyynnistä.
Koko vuoden aikana myytyjen vaihtoautojen keskihinta oli 12 800 euroa. Yhtiön myyntijohtaja Markku Ala-Hakuni kertoo tiedotteessa, että tämän hintaluokan autoille on Suomessa kysyntää.
– Moni on valinnut sellaisen autonostostrategian, että odottavat mieleisensä uuden auton vanhenemista muutaman vuoden ja ostavat sen itselleen heti kun auto saapuu vaihtoautomarkkinoille, Ala-Hakuni toteaa.
Viime kesänä J. Rinta-Joupin myymien autojen keskihinta nousi jopa 15 000 euroon.
– Vaikka koko vuoden 2020 toteutunut keskihinta ei näin korkealla pysynyt, on keskiarvo silti muutama tuhat euroa korkeampi kuin mitä aiempina vuosina on totuttu. Poikkeusajan tuomat säästöt peruuntuneiden lomien muodossa jättivät suomalaisille ylimääräistä rahaa käteen, jota kulutettiin vaihtoautokauppojen muodossa, yhtiön toimitusjohtaja Juha Rinta-Jouppi kertoo samaisessa tiedotteessa.
Veikö viidenkympin villitys autokaupoille?
Vaihtoautoketju Kamux kertoi viime viikolla tuoreen Suomalaiset autokaupoilla -kyselytutkimuksensa tuloksista. Kävi ilmi, että erityisesti yksi ikäryhmä suuntasi viime vuonna autokaupoille.
– Koronavuosi on kiihdyttänyt viidenkympin tienoilla olevien vastaajien autonhankintaa, Kamuxin maajohtaja Ilkka Virtanen kertoi yhtiön tiedotteessa.
Lähteet: J. Rinta-Jouppi, Kamux, Autoalan Tiedotuskeskus
Uusimmat
-
13:46
Isän ohitusyritys vastaantulevien ohituskaistalla johti turmaan Viitasaarella – pieni lapsi loukkaantui vakavasti
-
13:32
Suomi murjoi Sveitsin salibandyn MM-kisoissa
-
13:30
Hannele pelkäsi putoavansa jopa maton reunalta – tällaista on elämä kahden harvinaisen autoimmuunisairauden kanssa
-
13:05
O.C.-sarjan tekijöiltä yllättävä paljastus – päätähden kyllästyminen teinidraamaan peitettiin erikoisella tavalla: "Meidän oli otettava se huomioon luovasti"
-
13:02
Pertti oli tuomassa Nokian kännyköihin ominaisuutta, joka mullisti pelin: "Hullun rohkeutta"
-
12:58
Eero Hirvonen nousi hiihto-osuudella – jäi kauden parhaastaan
-
12:54
Filippiinit huolestui yli 135 kiinalaisaluksesta rannikollaan
-
12:47
Häikäisevä suomalaistulos maratonilla – Camilla Richardsson murskasi Suomen ennätyksen
-
12:19
Suomalaisnaisilla karmaiseva tulos viestissä – vain Kazakstan jäi taakse
-
11:51
Helmareiden pelaajan gaalailta venähti – ulos maajoukkueesta
-
11:41
Time-lehti valitsi Aki Kaurismäen Kuolleet lehdet -elokuvan vuoden parhaaksi
-
11:35
Junaliikenne sekaisin Etelä-Saksassa
-
11:31
Helena Petäistön kolumni: Modernin ajan Metternich – kukaan ei ole saavuttanut Kissingerin jälkeen vastaavaa statusta
-
11:30
Putous-juontaja Niina Lahtinen paljastaa hankalimman asian pestissään – eikä se ole pokan pitäminen
-
11:20
Miksei kenenkään puhelinnumero ole 040 123 4567? Tällainen on logiikka kännykkänumeroiden taustalla
-
11:17
Norjan supertähden vauhti on romahtanut – asiantuntija ei usko selitystä
-
11:07
Kolmivuotias päätyi matkalaukkuhihnalle lentokentällä – vaarallinen matka tallentui kameroihin Chilessä
-
11:00
Eero Hirvoselta vahva loikka – säilytti saumat palkintopallille
-
10:35
Kohu velloo kuningas Charlesin ja prinsessa Catherinen ympärillä – Harryn ja Meghanin reaktiota odotetaan: "Hiljaisuus on korvia huumaavaa"
-
10:22
Miesten välisestä seksistä aiheutunut verenluovutusrajoitus poistuu huomenna
-
Lataa lisää