Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä kaikki Suomen ensimmäisestä koronavirustartunnasta tiedetään

2:52Suomessa on vahvistettu ensimmäinen koronavirustartuntaKiinan koronavirukseen on kuollut jo yli 130 ihmistä. Keskiviikkona todettiin ensimmäinen tartunta Suomessa.
Julkaistu 30.01.2020 06:13
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Keskiviikkona Suomessa varmistui ensimmäinen koronavirustartunta. Lue MTV uutisten koostejutusta, mitä siitä on selvinnyt tähän mennessä.

32-vuotias Kiinan Wuhanista Lappiin matkustanut kiinalaisnainen hakeutui tiistaina hoitoon. Naisen koronaoireet alkoivat sunnuntaina yskällä ja tukkoisuudella.

Tiistaina nousseen 39 asteen kuumeen jälkeen hän hakeutui päivystykseen. Potilaan oireiden takia Ivalon terveysasemalla linjattiin, että potilas lähetetään suoraan Saariselältä Rovaniemelle Lapin keskussairaalaan.

Tiistai-iltana naisesta otettiin näytteet, jotka lennätettiin keskiviikkona aamukoneella Helsinkiin. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos vahvisti keskiviikkona myöhäisiltapäivällä, että kyseessä tosiaan on koronavirus. Aiemmin kahdella kiinalaisturistilla oli niin ikään Ivalossa koronavirusepäily oireiden perusteella, mutta se osoittautui aiheettomaksi.

Lue myös: Kiinalaisturistilla on todettu koronavirus

Suomalaisia altistunut

Tartunnalle mahdollisesti altistuneita on noin 15. Osa altistuneista kuuluu sairastuneen naisen lähipiiriin, mutta Lapin sairaanhoitopiirin infektioylilääkäri Markku Broas kertoi, että koronavirukselle on altistunut myös suomalaisia henkilöitä.

Broas sanoo terveydenhuollon valmistautumisen toimineen hyvin, eikä ole syytä epäillä, että terveydenhuollossa olisi tapahtunut altistumisia virukselle.

Lue myös: Koronavirusta sairastavan kiinalaisnaisen oireet alkoivat yskällä ja tukkoisuudella – tällaisessa korkeimmat tason eristysyksikössä häntä pidetään: ”Infektion leviäminen sieltä on mahdotonta”

Tänään viranomaiset yksilöivät virukselle mahdollisesti altistuneet henkilöt. Jos he oireilevat, heidät ohjataan eristykseen ja tutkimuksiin.

Broasin mukaan sairastunut nainen kuumeilee, mutta on muuten hyväkuntoinen. Häntä pidetään korkeimman tason eristysyksikössä. 

Kyseessä on alipaineistettu huone, jossa on oma suodatettu ilmastointi sekä erilliset sulut sisään ja ulos kulkemiselle.

– Sitä kautta tällaisen infektion leviäminen on mahdotonta, Broas vakuuttaa.

THL:n ylilääkäri Taneli Puumalainen totesi keskiviikkona, että Suomen koronavirustapaus on hyvin valitettava, joskin ei odottamaton. 

Lue myös: THL kertoi Suomen ensimmäisestä koronavirustartunnasta, tarvitseeko pelätä? Suomalaisten huolehdittava käsihygieniasta – "Muuten voidaan elää tavallista elämää"

Ei syytä paniikkiin

Tähän mennessä Euroopassa on todettu yhdeksän koronavirustartuntaa – neljä Ranskassa, neljä Saksassa ja yksi Suomessa.

THL:n johtaja Mika Salminen sanoi eilisessä tiedotustilaisuudesssa, etteivät Kiinan ulkopuolella todetut tapaukset ole johtaneet laajaan tartuntamäärään.

– Oli odotettavissa, että matkailijoiden mukanaan tuomia tautitapauksia voi tulla ilmi myös Suomessa. Taudin leviämisen riski Suomessa on edelleen hyvin pieni, joten ei kannata huolestua, sanoi Salminen.

Virus voi tarttua ihmisestä toiseen, mutta leviämisen tehokkuutta tai tartuttavuusaikaa ei vielä tunneta tarkasti.

Salmisen mukaan suomalaiset voivat suojautua tartunnalta ainakin sillä, että huolehtivat käsihygieniastaan.

– Muuten voidaan elää tavallista elämää.

Lue myös: Näissä paikoissa koronavirusta sairastava nainen on käynyt Suomessa – päivämäärät kertovat helpottavan tiedon tartuntariskistä

Lisää aiheesta:

Näin koronavirukselle altistuneet teoriassa lasketaan, kaikkia altistusepäiltyjä ei ole vieläkään tavoitettu – viranomaiset kertovat, kuinka suuri riski sairastuneen kohdanneella onNäissä paikoissa koronavirusta sairastava nainen on käynyt Suomessa – päivämäärät kertovat helpottavan tiedon tartuntariskistäMTV Seuraa: Ivalon koronavirusepäilyn näytteet valmistuvat alkuillasta – Wuhanista saapunut kiinalaisturisti eristyksessä Lapin keskussairaalassaKoronavirustartuntoja on vahvistettu yhteensä 24 maassa Kiinan ulkopuolella, Kiinassa ainakin 17 200 tartuntaa – MTV Uutiset seuraa viimeisimpiä käänteitäNäin koronavirusepäiltyä perhettä eristetään ja hoidetaan Ivalossa – hoitohenkilöstö on suojattu huolellisestiTHL kertoo, kuinka kauan koronavirusepäilyn selvittämisessä menee – tarvitaan tuplavarmistus
KoronavirusSuomiLappiTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella