Tämä eroottinen leikki onkin laitonta
Ulkona rakasteleminen kiinnostaa suomalaisia. Himon hetkellä harva muistaa, että seksi julkisella paikalla on tosiasiassa rikos.
Rikosylikonstaapeli Jani Saarimäki Varsinais-Suomen poliisilaitokselta kertoo, että kesä innostaa yhä useampaa suomalaista kiellettyihin puuhiin julkisella paikalla. Mitä näkyvämmällä paikalla seksiä harrastaa, sitä todennäköisemmin seurauksena voi olla sakkorangaistus.
Riski kiinnijäämisestä kiinnostaa ihmisiä sen verran, että moni uskaltautuu lemmenleikkeihin vaikkapa metsässä, rannalla tai niityllä. Myös puistot ovat rohkeimpien mieleen.
Kovin hanakasti ihmiset eivät seksin harrastamisesta julkisella paikalla poliisille ilmoittele, Saarimäki myöntää. Liian avoimeen käyttäytymiseen ei kuitenkaan sovi ryhtyä, erityisesti jos lähistöllä lapsia.
Saarimäki kertoo, että rangaistus julkisella paikalla rakastelusta pohjautuu rikoslain 17 luvun pykälään 21. Teko on tuomittava, jos julkisesti sukupuolisiveellisyyttä loukkaava teko aiheuttaa pahennusta. Tällöin tekijä on tuomittava, "jollei teosta muualla laissa säädetä rangaistusta, sukupuolisiveellisyyden julkisesta loukkaamisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi".
– Käytännössä kyse on useimmiten sakoista, Saarimäki sanoo.
Lue myös:
AVA/Maarit Rasi
Kuva: Shutterstock
Uusimmat
-
14:37
Latvian parlamentti: Venäjä tukee valtiollista terrorismia, Ukrainan mukaan Kreml menetti vuorokaudessa 200 sotilasta – MTV seuraa sotaa
-
14:34
Sinilevähavaintojen määrä on lisääntynyt – voi esiintyä myös myöhemmin syksyllä
-
14:32
Simo Valakarille karvas pettymys – skottiseura teki päätöksensä
-
14:28
Fortum seisottaa Meri-Porin voimalaa pitääkseen sähkön hintaa korkealla, väittää sähkönkäyttäjien toimitusjohtaja IL:lle
-
14:26
Entinen demariministeri Susanna Huovinen valtiovarainministeriön alivaltiosihteeriksi
-
14:20
Amnesty menettänyt Suomessa noin 400 lahjoittajaa kristisoidun Ukraina-raportin jälkeen
-
14:09
Vesa-Matti Loirin ja Renny Harlinin viimeisestä tapaamisesta äityi ikimuistoinen: "Tekemässä sitä, mikä meistä oli hauskinta"
-
13:56
Liminka suree liikenneturmassa kuollutta nuorta, kunta hiljentyy illalla suruhartauteen – "Onnettomuus on koskettanut vahvasti"
-
13:52
Traaginen onnettomuus vei nuoren hengen Limingassa – tältä turmanpaikalla näyttää
-
13:25
Mitä välipalaa lapselle? Nämä hiukopalat voit tehdä etukäteen valmiiksi: "Nopeaa ja vaivatonta"
-
13:14
Väkivaltainen hyppypotku kesken tv-haastattelun – Helsingin poliisi tutkii C Moren kameralle Olympiastadionin ulkopuolella tallentunutta tekoa
-
13:04
Venäläinen miljardööri kritisoi avoimesti Putinia: "Tämä sota on seurausta yhden henkilön hulluudesta ja vallanhimosta"
-
12:50
Poliisilta lisätietoa Nokian luhtitalopalosta: Sai alkunsa yhden huoneiston parvekkeelta
-
12:40
Taiwan piti jo toiset sotaharjoitukset viikon sisällä – Kiina valmis käyttämään voimakeinoja saadakseen Taiwanin hallintaansa
-
12:40
Justin Bieber jakoi lukuisia somekuvia ja -videoita Helsingin konsertistaan: "Kiitos Suomi"
-
12:15
Iskikö Ukraina Valko-Venäjälle? Pekka Toveri Twitterissä: Jos tämä olisi Ukrainan isku, se olisi merkittävä
-
12:13
Elinikäinen kilpailukielto: Perheväkivaltatutkinnassa paljastui lisää asioita – ex-tyttöystävän kylmäävä viesti julki
-
12:04
Hoksaatko heti, mitä tässä tapahtuu? Kelli kuvasi kahta villihevosta joella, mutta näky hämmentää
-
12:03
Matti Mattsson kauhoi jatkoon EM-uinneissa
-
11:43
Angry Birds lennossa – Rovion tulos ja liikevaihto kasvoivat
-
Lataa lisää