Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Talo ja omaisuus paloivat: Perhe järkyttyi – "Leijulauta voi olla verkkovirtapommi!"

Markku Finne tutkii täysin palaneen talonsa raunioita. Tulipalo syttyi latauksessa olleesta tasapainoskootterista.
Markku Finne tutkii täysin palaneen talonsa raunioita. Tulipalo syttyi latauksessa olleesta tasapainoskootterista.
Julkaistu 25.05.2016 18:51
Toimittajan kuva

Ripsa Koskinen-Papunen

ripsa.koskinen-papunen@mtv.fi

RipsaKP

Markku Finnen kotitalo tuhoutui täysin viime viikonloppuna Vantaalla. Palon uskotaan syttyneen latauksessa olleesta "leijulaudasta" eli tasapainoskootterista.

– Tasapainoskootterin valmistajien pitäisi ehdottomasti tarkistaa myyntiin tulevien laitteiden turvallisuus.  Meillä ei tullut henkilövahinkoja – meni vain talo ja omaisuus – mutta, miten käy seuraavalla kerralla, kun tasapainoskootteri räjähtää. Sehän voi olla pahimmillaan verkkovirtapommi, Markku Finne pohtii surullisena palaneen talonsa raunioilla. 

Viime lauantaina perheen teini-ikäinen poika ja hänen ystävänsä laittoivat tuliterän tasapainoskootterin eli leijulaudan latautumaan olohuoneeseen. Reilun tunnin kuluttua pojat havahtuivat laittesta kuuluvaan sihisevään ääneen. 

– Kun pojat käänsivät päänsä, leijulaudasta leimahti noin metrin korkuinen liekki. Pojat lähtivät hakemaan jotain, millä palon voisi sammuttaa, mutta siinä vaiheessa tuli oli jo levinnyt. Hetken päästä leijulauta räjähti, kuvailee Markku Finne lauantaiyön järkyttäviä tapahtumia. 

yleiskuva palopaikalla
Tulipalon tuhoama koti paloi korjauskelvottomaksi.

Finnen perhe menetti tulipalossa sekä kodin että kaiken omaisuutensa. Raunioista löytyi vain muutama tunnistettava esine. Markku Finnen mukaan koko perheellä tunteet vaihtelevat voimakkaasti laidasta laitaan. Tilanteen sulattelu ja surutyö kestävät pitkään. Perhe etsii parhaillaan väliaikaista kotia.

palanut pyörä

Latauksen vahtiminen ei ratkaise ongelmaa

Markku Finne ei tiennyt tasapainoskoottereiden latausriskistä ennen perhettä kohdannutta onnettomuutta. Jälkikäteen hän on kuullut muun muassa Tukesin ja Poliisin neuvoista, joiden mukaan tehokasta akkua ei saisi jättää yksin latautumaan. 

– Kuten meidän tapauksemme todistaa, latautuvan laitteenlähellä oleminen on erittäin huono idea. Talon lisäksi pojillekin olisi voinut käydä todella huonosti. Kyllä leijulautojen ja muiden vastaavanlaisia akkuja käyttävien laitteiden käyttöturvallisuus pitää pystyä takaamaan muilla keinoin, Finne painottaa.

2:11"Talo meni, mutta säilyttiin hengissä"

0:31Tulipalossa kotinsa menettänyt: Entä jos seuraavassa menee ihmisiä?

Lisää aiheesta:

Turkulaisessa asunnossa "räjähti" ja pistävä käry leijaili ilmaan: "Voin olla varoittava esimerkki"Liekkimeri lähes tuhosi mikkeliläisen Esan arvoautokokoelman – koti paloi, mutta harvinaiset menopelit saatiin pelastettuaPetrin uusi asuntovaunu roihahti armottomiin liekkeihin vain 15 minuuttia kaupanteosta – lohduttomalla videolla pitkäaikainen unelma palaa poroksiJärkyttävä kotiinpaluu: Salolaisperhe jätti astianpesukoneen päälle ja lähti harrastuksiin – laitteesta syttynyt tulipalo tuhosi kodin ja tappoi perheen koirat"Naapuri kutsui tyttären tarkistamaan, ettei hän ole tulossa hulluksi" – Ukkosen aiheuttama outo ja vaarallinen ilmiö hämmensi kerrostalon asukkaitaLeijulauta syttyi tuleen autotallissa – Tukes: Ei kannata jättää yksin latautumaan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa

  • 17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"

  • 11:59
    Sää

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 11:46
    Sää

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä