Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Taksiliikenneuudistuksesta ei kantautunut negatiivista palautetta ministerin korviin asti – "Palaute ilahduttavan hyvää"

10:48Liikenneuudistukset etenevät
Julkaistu 18.07.2018 09:05

MTV UUTISET

Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) kertoo, että heinäkuun alussa voimaan tulleessa taksiliikennelainuudistuksesta ei ole tullut hänelle asti negatiivista palautetta.

– Palaute on ollut ilahduttavan hyvää. Hinnoittelun osalta on ollut selvitettävää. Tämä ensimmäinen kaksi viikkoa on kuitenkin näkynyt ennen kaikkea siinä, että on tullut uusia taksiliikennöitsijöitä. Meille on tullut yli 2000 uutta lupahakemusta taksiliikenteeseen, Berner sanoo SuomiAreenassa Huomenta Suomessa.

Taksiautoilijoiden mukaan paikallistasolla palautetta kuitenkin kuuluu, osittain negatiivista.

– Ihmisillä on ollut murhetta siitä, että mistä numerosta kyytejä tilataan, muun muassa Kela-kyydit tilataan usein eri numerosta, sanoo taas Satakunnan Aluetaksin toimitusjohtaja Hannu Aho.

Berner muistuttaa, että kyseessä on iso liikennepaketti, jossa taksiuudistus oli vain pieni osa.

Liikennekaari-paketin julkaisun aikoihin vaadittiin jopa liikenneministerin eroa. Anne Berner kertoo, että eroaminen ei koskaan tullut edes hänen mieleensä.

– Ei todellakaan. En ole tyypiltäni luovuttaja. Olen halukas viemään eteenpäin niitä asioita, joihin uskon. Tänään aamulla täällä (Porissa) juuri puhuttiin siitä, mikä on politiikan ja poliitikon tehtävä. Kyllä meidän tehtävä on toteuttaa ja viedä eteenpäin niitä asioita ja visioita, joihin me uskotaan ja niiden arvojen pohjalta, mitä me edustamme. Luoda parempaa tulevaisuutta, vaikka siinä hetkessä se tuntuu vaikealta. Tulevaisuus on se, mikä merkitsee ja liikenteen osalta on täysin välttämätöntä tehdä uudistuksia.

Katso koko keskustelu yllä olevasta videosta.

Lisää aiheesta:

Kuinka takseista saadaan turvallisia? Poliitikot vaativat tiukempia toimia"Taksiasemilla on ollut melkoinen basaarimeininki" – taksiliiton toimitusjohtaja kertoo MTV:lle, miten asiakas voi tulevaisuudessa tunnistaa luotettavan taksin"Täysin epäonnistunut" – Taksiuudistus on lisännyt harmaata taloutta ja heikentänyt asiakkaiden luottamusta taksipalveluihin Anne Bernerin kesäloma kestää vain kuusi päivää – "Pienetkin hetket antavat uskoa siihen, että tekee oikeita asioita"Taksialan uudistus astuu voimaan heinäkuussa – Berner: Sovellukset mahdollistavat hintavertailun Taksiyrittäjät kummastelevat Bernerin suunnitelmia – "Törkeitä ylihinnoitteluja tulee varmasti"
SuomiareenaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomiareena
  • 25.7.15:02
    Perhe

    Suomessa syntyvyys on jo ultramatalaa – onko vika työelämässä?

  • 5.7.07:01
    SuomiAreena2025

    Tilastot vetävät hiljaiseksi: Useampi kuin joka viides lapsi joutuu oman vanhempansa pahoinpitelemäksi

  • 1.7.08:01
    Väkivalta

    Nuorten väkivaltaa ja radikalisoitumista ehkäistään uudella keinolla

  • 1.7.05:10
    Huijaukset

    Rakkaushuijarit vihaavat Tuulaa, joka paljastaa heitä netissä: "Olen rikollisille ongelma"

  • 30.6.19:01
    SuomiAreena2025

    Harva nainen tietää tätä seikkaa hormoneistaan