Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Taide sijoituskohteena

Lehtikuva/Ilkka Karhu
Lehtikuva/Ilkka KarhuCopyright: MTV Oyj/Lehtikuva, 2009.
Julkaistu 16.02.2009 20:00(Päivitetty 16.02.2009 21:13)

Taiteen kerääminen tai siihen sijoittaminen lähtee tunnepohjalta. Väkisin ei taidetta kannatta ostaa, vaan omia mieltymyksiä tulisi seurata. Taantuman aikana myös taidemaailma kokee muutoksia.

Huutokauppakamari Bukowskin toimitusjohtaja Christian Bomanin mukaan taloudellinen taantuma ei ole näkynyt Suomessa vielä taiteen hintojen muutoksena.

"Taantuma on näkynyt ennemmin siinä, että määrällisesti suurempi osa jää myymättä. Hyvä, laadukas taide pitää kyllä hintansa."

Taantuma saa ihmiset käyttäytymään varovaisemmin sijoitusmarkkinoilla sekä pohtimaan vaihtoehtoja eri sijoituskohteiden välillä. Taiteeseen voi Bomanin mielestä sijoittaa, kunhan se on hyvää.

"Taiteeseen kannattaa sijoittaa aina, jos ostaa hyvää ja laadukasta. Taiteeseen sijoittaminen on pitkän tähtäimen sijoittamista, ei lyhyen. Tärkeää on, että itse pitää teoksesta."

Taide on itseä varten

Kun rupeaa keräämään jotain, tärkeintä on, että pitää itse keräilykohteesta.

"Se on taiteen idea, siitä pitää nauttia. On virhe ruveta keräämään jotain vain siksi, että joku muu on sanonut, että sitä pitää kerätä."

Toimitusjohtaja sijoittaisi itse 1900-luvun alun hyvään, laadukkaaseen taiteeseen.

"Ostaisin ehkä Santeri Salokiveä tai Sigrid Schaumania. Tietysti vanhoilta mestareilta löytyy hienoja taideteoksia, mutta ne ovatkin sitten jo selvästi kalliimpia. Näitä 1900-luvun alun teoksia saa vielä toistaiseksi halvemmalla, muutamasta tonnista kymppitonniin."

Boman muistuttaa, että sijoitus taiteeseen on esteettinen kokemus ja ennen kaikkea itseensä sijoittamista.

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa