Audi vietti viime sunnuntaina päättynyttä Geneven autonäyttelyä vahvasti sporttihengessä. Urheilullisista uutuuksista huolimatta eniten kiinnosti merkille huipputärkeän A4:n uudistuminen. Teknavi kävi Genevessä jututtamassa Audin tuoreehkoa Suomen johtajaa Aki Juhakorpea, joka vastaili kysymyksiin A4:sta ja Geneven uutuuksista.
A4-malli on Audin kivijalka, jonka uudistumista on odotettu. C-Mercedeksen tiukan kilpailijan edellinen sukupolvi esiteltiin ensimmäisen kerran jo 2007 Frankfurtin autonäyttelyssä. Uudistua siis tarvitsisi – ja mielellään pian. Toistaiseksi A4:sta ei ole ollut edes kunnon vuotokuvia tarjolla.
Aki Juhakorpi, huolimatta Audin kaikesta Geneve-tarjonnasta, isoin kysymys kuuluu: mikä on Audi A4:n tilanne?
 – Tilanne on sellainen, että auto hinnoitellaan ja ennakkomyynti alkaa tänä kesänä. Auton lanseeraus on loppuvuonna, mutta tänä vuonna saadaan ensimmäisiä autoja myös asiakastoimituksiin.
Kesällä jo. Selvä. Kyseessä on teille ”melko” merkittävä tuote.
 – Onhan se meidän syömähammas. Vahva kuten A3. Me odotamme sitä ja asiakkaat odottavat sitä.
Suurella todennäköisyydellä A4:sta pääsee siis pällistelemään ainakin Frankfurtin autonäyttelyssä syyskuussa.





