Syyttää hoitovirhettä – 62-vuotias mies järkyttyi leikkauksen jälkeen: "Katsoin alas ja näin, että minulta puuttui kives"

62-vuotias brittimies syyttää maansa terveydenhoitojärjestelmää siitä, että kirurgi poisti toisen hänen kiveksistään mönkään menneen leikkauksen seurauksena. Aiheesta uutisoi muun muassa Metro.co.uk-sivusto.
Kahden lapsen 62-vuotias isä syyttää Ison-Britannian julkista terveydenhoitojärjestelmää hoitovirheestä, sillä kirurgi poisti hänen oikean kiveksensä pieleen menneen operaation takia.
Miehellä oli alun perin diagnosoitu vesityrä. Kiveksen ympärille oli muodostunut nesteen täyttämä rakkula. Hän sai lähetteen leikkaukseen, jossa rakkula oli tarkoitus tyhjentää.
Kives tulehtui ja tarvittiin uusi leikkaus
Huhtikuussa tehdyn operaation suoritti urologi Ashutosh Jain Furnessin sairaalassa. Leikkaus kesti 30 minuuttia.
Väitetyn hoitovirheen vuoksi kives kuitenkin tulehtui. Mies joutui uuteen leikkaukseen kaksi päivää myöhemmin ja toinen hänen kiveksistään poistettiin kokonaan. Jälkimmäisen leikkauksen suoritti toinen lääkäri.
LUE MYÖS: 44-vuotias "nääntyi kuoliaaksi" lihavuusleikkauksen vuoksi – painoi lopulta vain noin 30 kiloa
"En tiennyt, mitä sanoa"
Kun mies heräsi, hän huomasi, että oikea kives oli poistettu. Järkytys oli suuri. Mies väittää, että hänelle ei kerrottu, mitä uudessa leikkauksessa tarkalleen tapahtuisi.
– Katsoin alas ja näin, että minulta puuttui kives. En tiennyt, mitä sanoa. Olin shokissa. Konsultoiva lääkäri vei minut ultraan ja sanoi, ettei ole koskaan nähnyt samanlaista sotkua, nimettömänä pysytellyt mies kertoi Daily Mail -sivustolle.
Mies on varma hoitovirheestä
Mies on varma, että lääkäri Jainin tekemässä operaatiossa tapahtui jotain, minkä vuoksi hän joutui uudelleen leikkaukseen, jossa kives oli pakko poistaa.
Mies väittää, että ensimmäisen operaation jälkeen hänen kivekseensä oli laitettu injektioruisku, jonka avulla nestettä yritettiin saada pois. Miehen mukaan kukaan ei tyhjentänyt tai tarkistanut ruiskua vuorokauteen. Sitten kives tulehtui ja mies joutui uudelleen leikkaukseen.
Morfiinia kipuihin
Yleensä potilas pääsee tämän leikkauksen jälkeen kotiin jo samana päivänä, mutta valituksen tehnyt mies joutui olemaan sairaalassa 12 päivää.
Lehtitietojen mukaan mies saa leikkauksen aiheuttamien kipujen takia morfiinia. Lisäksi hän on niin häpeissään tilanteesta, että ei kehtaa näyttäytyä alasti vaimonsa edessä.
Mies on tehnyt asiasta valituksen. Viranomaisten mukaan tapaus otettiin tutkittavaksi.
Lähteet: Dailymail.co.uk, Metro.co.uk, Vaasankeskussairaala.fi
Uusimmat
-
23:24
Therese Johaug vie ja loppuporukka vikisee – askelmerkit selvät naisten päätöskisaan
-
23:15
Suomalaismäkikotkan vastaus tyhjensi pankin – "Paska"
-
23:00
Ville Leskinen ykköstähti, Sport hurjana Vaasassa, Ilves murjoi Tapparaa – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:56
Tuore kuukausiennuste ällistyttää jopa meteorologia: Eteläänkin tulossa vielä yli 25 asteen pakkasia, luvassa on myös Toini-myrskyn kaltainen lumipyry
-
22:32
Kristian Pullille EM-pronssia! Hirmuhypyllä Suomen ennätys uusiksi
-
22:22
SM-liigan pisin tappioputki nyt 11 ottelun mittainen – Jukurit kävi jo lähellä, TPS-tähti iski viimeisen silauksen
-
22:20
Suomalaistähdet toivovat raskasta hiihtokeliä – "Se antaa kilpailulle lisämausteensa"
-
22:17
Pia Lamberg kruunattiin 10 vuotta sitten Miss Suomeksi – muistelee skandaalin aiheuttanutta päätöstään tunteikkaassa kirjoituksessa
-
22:10
Analyysi: Kuntavaalien ajankohdalle on tarjolla vain kehnoja vaihtoehtoja – ratkaisun perustelujen on oltava uskottavia
-
22:07
Tampereen herruus keikahtanut pahemman kerran – Ilveksellä kunnon yliote Tapparasta
-
21:54
HIFK:n Ville Leskinen liigakierroksen suurena tähtenä – katso hattutempun kaikki kolme osumaa
-
21:39
Pudotuspelipaikasta taisteleva Ässät huolestuttavassa alakulossa – tappioita tappioiden perään
-
21:34
Sputnik-rokote odottaa Euroopassa vielä lääkeviraston hyväksyntää – moni maa on silti ottanut sen jo käyttöön: "Etuina hinta ja helppous"
-
21:29
Jokerien murskatappio päättyi kaaokseen – otti viimeiseen erään 39 minuuttia jäähyjä
-
21:24
HIFK-tähti Ville Leskiseltä hurja iltapuhde – kuritti pahemman kerran ex-seuraansa: "Hienoon paikkaan tuli kyllä"
-
21:22
Joel Harkimo viettää syntymäpäiväänsä – vuoden nuoremmalta Janni Hussilta kuitti puolison ikääntymisestä: Iski pöytään hauskan vertauksen
-
21:11
Nyt puhuu koronakohussa ryvettyneen joogayrittäjän lakimies: "Kunniallinen ihminen leimattiin hyvin vaaralliseksi henkilöksi"
-
21:09
Alustavat tiedot: Iisalmen joogayrittäjään liittyvässä koronatapauksessa kymmenen tartuntaa ja 60 altistumista
-
21:08
Poliisi avaa toimintaansa Iisalmen epäillyssä koronalevitystapauksessa: "Taudin leviämisen estäminen ensisijaista"
-
21:06
Jean Todtilta ankara viesti F1-kohukuskille – "En ole iloinen tilanteesta"
-
Lataa lisää