Syyriassa kymmenkunta kapinallisryhmää on ilmoittanut, että ne pysäyttävät rauhanneuvotteluihin tähtäävät keskustelut maan hallituksen kanssa. Kapinalliset ilmoittivat myöhään maanantaina, että keskustelut jäädytetään, koska hallitus on sissien mukaan toistuvasti rikkonut viime kuun lopulla alkanutta tulitaukoa.
Kapinallisryhmien yhteisen lausuman mukaan hallituksen joukot ovat rikkoneet tulitaukoa etenkin Wadi Baradan ja Ghoutan alueilla, jotka sijaitsevat lähellä Damaskosta.
– Kaikki (eteneminen) maassa rikkoo (tulitauko)sopimusta, kapinallisten lausumassa sanottiin.
Syyrian sotaa seuraavan The Syrian Observatory for Human Rights -järjestön mukaan maan hallituksen joukot etenivät maanantaina kohti aluetta, joka on kriittinen Damaskoksen vedenjakelun kannalta.
– Hallituksen joukot ja libanonilaisen Hizbollah-järjestön taistelijat etenevät alueella. Joukot ovat nyt Ain al-Fijehin laitamilla, missä on alueen ensisijainen vedenlähde, järjestön johtaja Rami Abdel Rahman sanoi.
Hallituksen joukot ovat piirittäneet Wadi Baradan aluetta vuoden 2015 puolestavälistä lähtien, mutta päättyneen vuoden joulukuussa armeijan joukot lisäsivät painetta alueella. Syyrian hallinto myös syytti viime kuussa kapinallisia alueen veden myrkyttämisestä ja sitten vedenjakelun katkaisemisesta.
YK on arvioinut, että ainakin neljä miljoonaa ihmistä on ollut ilman vettä Damaskoksen alueella joulukuun 22. päivästä lähtien.
Rauhanneuvottelujen ollut määrä alkaa tässä kuussa
Syyrian rauhanneuvottelujen on ollut määrä alkaa Kazakstanin Astanassa myöhemmin tässä kuussa. Kazakstanissa on ollut tarkoitus neuvotella Syyrian hallituksen tukijoiden Venäjän ja Iranin sekä kapinallisryhmiä tukevan Turkin suojeluksessa.
