Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tarkkailujärjestö: Syyrian hallitus menettänyt Daraan hallinnan

Kapinallisia Syyriassa 6. joulukuuta.
Kapinallisia Syyriassa 6. joulukuuta.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 07.12.2024 06:50

MTV UUTISET – STT

Syyrian hallituksen ja Venäjän joukkojen iskut surmasivat järjestön mukaan perjantaina 20 siviiliä.

Syyrian hallitus on perjantaina menettänyt maan lounaisosassa sijaitsevan Daraan kaupungin hallinnan sekä suurimman osan samannimisestä maakunnasta, kertoi tarkkailujärjestö Syrian Observatory for Human Rights.

Järjestön mukaan paikalliset ryhmät ovat ottaneet haltuunsa yli 90 prosenttia Daraan maakunnasta sen jälkeen kun hallituksen joukot ovat onnistuneesti vetäytyneet alueelta.

Aiemmin perjantaina kapinallisryhmät valloittivat järjestön mukaan Nassib-Jaberin Jordanian rajanylityspaikan. Jordanian sisäministeri Mazen al-Faraya sanoi maan sulkeneen oman puolensa rajanylityspaikasta.

Daraan maakunnalla on erityisesti symbolista merkitystä, koska vuoden 2011 kansannousu Syyrian presidentti Bashar al-Assadin hallintoa vastaan sai alkunsa Daraan mielenosoituksista. Daraa oli kapinallisten linnake sisällissodan kiihkeimpinä vuosina 2010-luvun alkupuolella.

Alue palasi hallituksen hallintaan vuonna 2018 Assadin liittolaisen Venäjän sovitteleman aseleposopimuksen myötä. Maakunnassa on ollut levotonta viime vuosina, kun hyökkäykset, aseelliset yhteenotot ja salamurhat ovat olleet yleisiä. Isis on sanonut olevansa vastuussa joistakin salamurhista.

Iskuissa kuoli viisi lasta

Maan hallituksen sekä Venäjän joukkojen iskuissa sai perjantaina surmansa 20 siviiliä, joista viisi oli lapsia, järjestö kertoi.

Venäjän ilmaiskut ja Syyrian ilmaiskut sekä tulitus tappoivat siviilejä lähellä maan kolmanneksi suurinta kaupunkia Homsia Syyrian pohjoisosassa, josta armeijan joukot ovat järjestön mukaan vetäytyneet lähestyvien kapinallisjoukkojen edeltä.

Syyrian puolustusministeriö on kiistänyt järjestön tiedot vetäytymisestä. Homsin menettäminen olisi erittäin paha takaisku hallituksen joukoille, sillä se katkaisisi tärkeän tieyhteyden Syyrian rannikolle.

Syyrian puolustusministeriö sanoi perjantaina lausunnossa, että sillä on käynnissä Homsista pohjoiseen operaatio, jota suojataan Syyrian ja Venäjän yhteisillä ilmavoimilla sekä tykistöllä, raketeilla ja panssaroiduilla ajoneuvoilla.

YK:n mukaan Syyrian uudelleen leimahtaneen sisällissodan taisteluja on paennut viime kuun lopun jälkeen jo noin 280  000 ihmistä. Taisteluissa on kuollut jo pitkälle yli 800 ihmistä. Valtaosa kuolleista on taistelijoita, mutta joukossa on myös toista sataa siviiliä.

Vuonna 2011 hallituksen vastaisista mielenosoituksista alkaneessa Syyrian sisällissodassa on kuollut noin puoli miljoonaa ihmistä.

Lisää aiheesta:

Syyrian hallinnon joukot vetäytyvät – väkivaltaisuuksissa kuollut yli 350Syyrian johdolle valtava takaisku? Järjestön mukaan armeijan joukot vetäytyivät suurkaupungistaJärjestö: Jihadistit vallanneet Aleppon lentokentänArvio: Jihadistit vallanneet puolet Syyrian AleppostaYhdysvallat kertoo iskeneensä jihadistien leiriin Idlibissä – ainakin 40 kuollut Syyrian kapinalliset pysäyttivät keskustelut rauhanneuvotteluista
SyyriaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Syyria
  • 21.9.16:56
    YK

    Matkustuskiellossa oleva Syyrian presidentti matkustaa Yhdysvaltoihin

  • 20.8.05:58
    Israel

    Syyrian ja Israelin edustajat tapasivat Pariisissa – tarkoitus "lieventää maiden välistä tilannetta"

  • 20.7.09:16
    Ulkomaat

    Syyrian sisäministeriö: Yhteenotot as-Suwaydan kaupungissa päättyneet

  • 19.7.06:18
    Israel

    USA:n edustaja: Israel ja Syyria hyväksyneet aselevon

  • 18.7.20:13
    Väkivalta

    YK: Lähes 80 000 siviiliä jättänyt kotinsa Etelä-Syyrian väkivaltaisuuksien vuoksi