Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syöpään pian kuolevan Kian, 6, viimeinen toive toteutuu – lentää Lappiin tapaamaan joulupukkia

Kian suurin haave on tavata Joulupukki. Brother Christmasin avulla tämä unelma toteutuu.
Kian suurin haave on tavata Joulupukki. Brother Christmasin avulla tämä unelma toteutuu. Lehtikuva
Julkaistu 15.03.2017 05:57
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Kuusivuotias Kia-tyttö on reipas esikoululainen, jonka viimeinen unelma on tavata Joulupukki.

Kolme vuotta sitten lappeenrantalaisen Kian ja koko hänen perheensä elämä muuttui kertaheitolla. Pieneltä tytöltä löydettiin aivokasvain. Nyt muutamia vuosia myöhemmin, kaikkien hoitojen jälkeen, ennuste on synkin mahdollinen: tytöllä olisi hyvin vähän elinaikaa.

Pienellä tytöllä on kuitenkin viimeinen unelma, hän haluaisi tavata Joulupukin. Tytön esikoulusta otettiin yhteyttä hyväntekijä Brother Christmasiin, ja nyt asiat ovat edenneet siihen pisteeseen, että maanantaina koko tytön perhe lentää Helsingistä Rovaniemelle tapaamaan Joulupukkia.

Rahat matkaa varten Brother Christmas sai myymällä omaa nimeään kantavia tuotteita yksityisille henkilöille ja yrityksille. 

Lupa lentämiseen piti kysyä lääkäriltä 

Tytön äiti Aune Solja-Viuhko kertoo yllättyneensä, kun kuuli ensimmäistä kertaa asiasta.

– Tosi ihana ele, että ihmiset välittävät ja jaksavat.

Äiti sanoo, että perheellä on ollut monena jouluna tarkoitus lähteä Joulupukin pajalle, mutta kuuden lapsen perheessä asiat eivät tapahdu niin helposti.

– Meillä on suuri perhe, kuusivuotiaan Kian lisäksi perheessä on 1-, 3- ja 5-vuotiaat lapset sekä kaksi teini-ikäistä. Aina se lähteminen on jäänyt rahasta kiinni. Kukaan lapsistamme ei ole ollut lentokoneessa aikaisemmin, joten jokainen odottaa mielenkiinnolla, millaista se on.

Solja-Viuhko sanoo, että ensimmäiseksi piti selvittää, saako tyttö luvan lentää. Kun lupa myönnettiin, seuraavaksi otettiin yhteyttä Oulun yliopistolliseen sairaalaan, jossa on mahdollista saada hoitoa, jos jotain yllättävää reissussa tapahtuu.

Turvatoimiin on syytä varautua, sillä viimeksi pari viikkoa sitten tyttö joudutti kiidättämään ambulanssilla sairaalaan.

Kialle luvattu vain vähän elinaikaa 

Äiti kertoo, että Kia on matkasta ja Joulupukin tapaamisesta innoissaan.

– Kyllä hän päiviä reissun alkamiseen laskee. Koko perhe lähtee mukaan, koska toiveena oli, että saadaan viimeinen yhteinen reissu tehtyä.

Solja-Viuhko puhuu viimeisestä reissusta. Toiveita tytön paranemiseksi ei enää ole, sillä aivokasvain on levinnyt niin laajalle. Elinaikaa tytölle on annettu muutamasta viikosta muutamaan kuukauteen.

Syksyllä Kia aloittaisi koulun.

– Laitoimme hänelle jo koulun hakuun, mutta lääkäri sanoi, ettei usko, että sinne asti päästään. Muutaman viikon hän jaksanee olla hyvässä kunnossa, mutta sitten tullee romahdus. 

Perhe haluaa kiittää saamastaan tuesta

Solja-Viuhko sanoo, että nuoresta iästä huolimatta tyttö tietää ja tiedostaa tilansa.

– Olemme jutelleet tulevasta hänen kanssaan, ja hän tietää, mitä tulee tapahtumaan. Hän sanoi itkien, että tuleva pelottaa häntä. Sanoimme, että pelätä saa, mutta olemme hänen vierellään.

Äiti sanoo, että Kialla oli samassa tilanteessa ollut hyvä ystävä, joka kuoli viime kesänä.

– Kia sanoi minulle, että älä huoli, sieltä me pilven reunalta sitten vilkutamme sinulle.

Aune Solja-Viuhko haluaa kiittää kaikkia ihmisiä, jotka ovat tukee heidän perhettään. 

Lisää aiheesta:

6-vuotias Sofia sairastaa parantumatonta syöpää – äiti haluaa toteuttaa lapsensa viimeiset toiveet: "Emme tiedä, mitä huomenna tapahtuu"Vakavasti sairas Alexandra, 16, on odottanut ehkä viimeistä jouluaan koko vuoden – kotisairaala on valmiina, kun tytön omat voimat loppuvatParantumattomasti sairaan Millan, 14, unelma halutaan toteuttaa – Äiti: "Hän tahtoisi nähdä revontulet"Laina on viettänyt yli 200 päivää elämästään sairaalassa – isän koskettava kertomus leukemiasta: "Jos 3-vuotias jaksaa, ison miehen pitää jaksaa myös"Kian, 6, syöpätaistelu päättyi kiirastorstaina – Äiti: "Hän pyysi karttaa ja sanoi, että nähdään auringonkukkapellolla"Syöpään kuolevan Kian, 6, hartain toive toteutui: Tapasi joulupukin – Äiti: "Hän oli kuin filmitähti"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:30
    Sanna Marin

    Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö

  • 17:05
    OP

    OP:n palveluissa häiriöitä

  • 16:40
    Poliisi

    Iäkäs nainen kateissa Jyväskylässä – poliisi pyytää havaintoja

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden