Vanhoillislestadiolaiset näkevät tulevaisuuden valoisana, eivätkä kaipaa herätysliikkeeseen muutosta, arvioi Suviseuroihin tänä viikonloppuna osallistuva Marjaana Typpö. Suviseurat järjestetään nyt Äänekoskella.
– Jumalan sanaan perustuvat perinteiset kristilliset arvot ohjaavat meidän elämää tästäkin eteenpäin, sanoo 43-vuotias Marjaana Typpö, joka on Suomen Rauhanyhdistysten keskusyhdistyksen julkaisujen toimitusneuvoksen jäsen ja aktiivinen liikkeessä.
Hän kertoo, että vaikka maailma muuttuu ja teknologia kehittyy, pysyvät jumalan sana ja perusarvot samoina, eikä liikettä ole tarve uudistaa tämän takia.
Keskipohjanmaalainen Typpö on vanhoillislestadiolaisten Suviseuroilla, jotka järjestetään tänä vuonna Äänekoskella. Tapahtumaan arvioidaan osallistuvan noin 75 000 kävijää.
– Suviseuroilla ulkoiset puitteet näyttävät erilaisilta kuin 30 vuotta sitten, mutta itse liike ja sen sanoma ei ole muuttunut, Typpö muistelee.
Typpö uskookin, että 30 vuoden päästä herätysliikkeen välittämä sanoma on edelleen hyvin samanlainen kuin nyt.

