Tämän vuoden Suviseurat-tapahtuma osoitti, että vanhoillislestadiolaisuus etääntyy kirkosta, sanoo herätysliiketutkija.
Vanhoillislestadiolaisten ja samalla Pohjoismaiden suurin kristillinen tapahtuma Suviseurat päättyi eilen maanantaina. Tapahtuma keräsi yhteensä noin 94 000 kävijää, mikä yllätti jopa järjestäjätahon.
Pirkkalan seurakunnan kirkkoherra sekä herätysliiketutkija Tuomo Törmänen seurasi hyvin tiiviisti viikonloppuna Suviseurojen tarjontaa etänä.
Törmäsen mukaan uutisointi tänä vuonna Suviseuroista oli poikkeuksellisen runsasta. Eräs keskeisimmistä syistä oli tarra-aktivismi, josta tuonnempana lisää.
Törmänen kiinnitti huomiota kuitenkin siihen, että vaikka uutisointi oli runsasta, niin se jäi varsin pintaraapaisuksi eikä tapahtuman "syvää ydintä" eli Jumalan sanan julistamista juuri analysoitu.
Tutkijan puheista päätellen julistuksellisia seurapuheita olisi kannattanut seurata.
– Monet puheet olivat tänä vuonna poikkeuksellisen seksikeskeisiä. Julistus oli hyvin perinteistä ja jopa aiempaa konservatiivisempaa.
Tarratoimikuntaa häirittiin rumasti
Seksikeskeisyys kumpusi Törmäsen mukaan Tarratoimikunnan toimista Suviseuroilla. Tarratoimikunta puolustaa ja tekee näkyväksi naisten sekä sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksia muun muassa jakamalla ja liimaamalla aiheenmukaisia tarroja.
Tänä vuonna Tarratoimikunnan toimintaa yritettiin estää. Tarroja liimanneiden jäsenten päälle heitettiin muun muassa vettä, ruokaa ja roskia.
