Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suurperhe huijasi vakuutusyhtiöltä yli 20 000 euroa murtoilmoituksella – ahneen loppu oli kuitenkin sanonnan mukainen

0:28Näin toimit jos epäilet asuntomurtoaToimi näin asuntomurron sattuessa.
Julkaistu 13.07.2020 05:59
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Suurperheen vanhemmat saivat ehdollisen vankeustuomion huijattuaan vakuutusyhtiöltä huomattavan summan rahaa olemattomaan asuntomurtoon vedoten. Toinen huijausyritys kuitenkin herätti vakuutusyhtiön kiinnostuksen.

Ensimmäisessä ilmoituksessa kesäkuussa 2011 pariskunta ilmoitti, että heidän entiseen asuntoonsa Tammisaaressa oli murtauduttu vuoden 2010 lopun ja 2011 toukokuun välillä niin, että asunnosta oli kadonnut omaisuutta 21 000 euron arvosta. He kertoivat ottaneensa muutossa vasta kaikkein tarpeellisimman omaisuuden, minkä takia asuntoon jäi tavaraa huomattavasta arvosta.

Perhe sai korvauksen, mutta jo saman vuoden lokakuussa mies teki uuden ilmoituksen, kertoen samaisesta asunnosta viedyn 18 000 eurolla omaisuutta.

Vakuutusyhtiön erikoistarkastaja sai tapauksen selvitettäväksi ja lopulta asia siirtyi poliisin kautta oikeuteen.

Kauppias piti omaisuutta lähinnä satojen eurojen arvoisena

Todisteena huijauksesta käytettiin muun muassa kiinteistönvälittäjän ottamia kuvia asunnosta ennen väitettyä ryöstöä. Niistä oikeus päätteli, ettei näkyvä omaisuus vaikuta erityisen arvokkaalta. Paikalla käyneen käytettyjen tavaroiden kauppiaan arvion mukaan asunnossa olleen omaisuuden arvo pyöri tuhansien erojen sijasta sadoissa euroissa.

Väitetty murto oli tapahtunut perheen muutettua uuteen kotiin Etelä-Pohjanmaalle.

– Käräjäoikeus pitää epäuskottavana, että muuttaessaan pysyvästi aivan eri paikkakunnalle, vastaajat olisivat jättäneet vanhalle asunnolleen niin arvokasta tavaraa kuin he vahinkoilmoituksen perusteella olisivat jättäneet, oikeus totesi.

Väitetystä murrosta ei ollut lainkaan kuvia

Oikeus kiinnitti huomiota siihen, että kerrotun murron huomattuaan asunnon omistaja ei ollut valokuvannut murron jälkiä kellarissa, kun poliisi hänen mukaansa kieltäytyi tulemasta paikalle. Tämä oli oikeuden mukaan epäjohdonmukaista sen takia, että hän oli hakemassa korvausta anastetusta omaisuudesta. Oikeus myös pohti murron mielekkyyttä, kun asunnon avainten kerrottiin olleen ulko-oven vieressä.

Eräs todistaja oli käynyt asunnossa mainittuna ajanjaksona, eikä kertomansa mukaan ollut havainnut jälkiä murrosta.

Asunnon omistajat olivat myös kertoneet iäkkäiden naapuriensa havainneen ylimääräistä liikettä asunnolla. Poliisin kuulemisessa nämä kuitenkin kertoivat, että he olivat kuulleet murrosta asunnon omistajilta, eivätkä suinkaan olleet ilmoittaneet siitä heille.

Toisestakaan murrosta ei todisteita

Oikeus ihmetteli myös sitä, miten pariskunnan mies ei ollut uuden vahinkoilmoituksen myötä mitenkään dokumentoinut ilmoittamaansa murtoa, joka olisi ollut jo toinen samaan rakennuksen.

– Käräjäoikeus pitää epärealistisena ja epäuskottavana, että jo toisen väitetyn murron sattuessa, [mies] olisi jättänyt murron jäljet taas valokuvaamatta, tuomiossa kerrotaan.

Miehen kertomukset muuttokuormien liikkeistä myös muuttuivat tapauksen myötä.

Varastetuksi väitetty kamera löytyi kotoa

Oikeus tuli siihen tulokseen, että suuri perhe oli halunnut parantaa rahatilannettaan perättömillä ilmoituksilla.

– Käräjäoikeus katsoo, että vastaajat ovat erehdyttäneet asianomistajaa maksamaan heille vakuutuskorvauksen perusteettomasti. Tätä johtopäätöstä tukee myös se, että vastaajien tekemän rikosilmoituksen omaisuusluettelon kohdassa 19 mainittu kamera Canon S3 on löytynyt vastaajien uudesta kodista, tuomiossa kerrotaan.

Oikeus katsoi pariskunnan syyllistyneen törkeään petokseen. Pariskunnan mies oli lisäksi syyllistynyt törkeän petoksen yritykseen yrittäessään huijata vakuutusyhtiöltä lisää rahaa. Naisen ei katsottu osallistuneen jälkimmäiseen perättömään ilmoitukseen.

Nainen tuomittiin viiden kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen ja mies kahdeksan kuukauden ehdolliseen tuomioon. Heidät määrättiin korvaamaan vakuutusyhtiölle 21 000 euroa.

Tuomio ei ole lainvoimainen.

Lisää aiheesta:

"Määrätietoinen" mies kosti eron tuhopoltolla – ex-vaimon omaisuudesta ei jäänyt mitään jäljelleMatkailuauto paloi poroksi – omistaja luuli keksineensä ovelan keinon maksattaa viulut vakuutusyhtiölläKauniaisten murhan yrityksestä etsitty mies suostui toteuttamaan kultaliikkeen ryöstön 300 euron palkkiosta – tuorein tuomio törkeästä kätkemisrikoksestaKuopiolaiskaksikko löysi ison läjän "romurautaa" ja myi häkkyrät – ongelmat alkoivat, kun saalis paljastui yliopiston arvo-omaisuudeksiRomanialainen ammattivaras vuosiksi vankilaan – 15 asuntomurron kohteena olivat vanhat omakoti- ja rivitalotVartiointiliikkeen omistaja varasti vartioimistaan kaupoista liki 30 000 euron edestä – murtautui myös loma-asuntoihin ja lavasti murron omaan kotiinsa
VakuutuksetMurrotKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vakuutukset
  • 5.8.06:32
    Koti

    Nämä vahingot keittiössä ovat tuttuja vakuutusyhtiölle – "Melkein kategorinen virhe keittiösuunnittelussa"

  • 17.7.20:10
    Tapaturmat

    Näitä vahinkoja sattuu 90 prosenttia enemmän heinä- kuin marraskuussa – syy vaatteissa

  • 14.7.09:07
    Matkailu

    Et kai usko tähän lomamyyttiin? Kymppitonnien lasku voi seurata

  • 4.6.14:15
    Mökkeily

    Yksi laiminlyönti mökillä on paha paloriski – miten käy vakuutuksen?

  • 16.5.15:15
    Koirat

    Kyy puri yhä useampaa lemmikkiä alkuvuodesta – näin minimoit seuraukset