Miikka Muurinen on edelleen sivussa kokoonpanosta, kun Suomen koripallomaajoukkue jatkaa valmistautumistaan EM-kotikisoihin kohtaamalla sunnuntaina Puolan Sosnowiecessä.
Muurinen ei pelannut kummassakaan Belgiaa vastaan pelatussa valmistavassa ottelussa, eikä hänen nimensä ole myöskään maajoukkueen lauantai-iltana julkaisemassa Puola-ottelun kokoonpanossa.
Suomen miehistö on Belgia-peleistä muuttunut vain sen verran, että Perttu Blomgren on pudonnut pois.
Maajoukkue ei ole tiedottanut Muurisen poissaolon syytä. Hän kertoi STT:lle ennen maanantain Belgia-ottelua, että kyse on suunnitellusta levosta. Muurinen sanoi, ettei tiedä, onko hänellä pelaamisen estävä vamma.
Muurinen debytoi maajoukkueessa viime vuonna 17-vuotiaana ja väläytteli potentiaaliaan viime vuoden olympiakarsinnoissa.