Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Susijengi siirtyy heti uuteen komentoon, Henrik Dettmann astui syrjään päävalmentajan paikalta – "Tämä on paras ajoitus"

Lassi Tuovi hyppää ensi viikolla Susijengin päävalmentajaksi.
Lassi Tuovi hyppää ensi viikolla Susijengin päävalmentajaksi.IMAGO/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 21.06.2022 13:11
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Lassi Tuovi nousee Susijengin päävalmentajaksi ja on ensimmäistä kertaa penkin takana jo ensi viikon MM-karsinnoissa. Tuovi korvaa tehtävässä Henrik Dettmannin.

Tieto Dettmannin sivuun siirtymisestä tuli julki jo viime marraskuussa, mutta nyt vallanvaihdoksen aika on koittanut. Tuovi ottaa päävalmentajatehtävät hoitaakseen jo ensi viikolla, kun Susijengi jatkaa MM-karsintataivaltaan.

– Koimme, että tämä on Susijengin kannalta paras ajoitus, ja nyt tehtäväni on omaksua uusi rooli, jota on kuitenkin valmisteltu joukkueen ja staffin kannalta jo loppusyksystä asti, Tuovi kertoo tiedotteessa.

Tuovi siirtyy Susijengin peräsimeen ranskalaisseura SIG Strasbourgista. Tuovin valmennusryhmän täydentävät Hanno Möttölä, Mikko Larkas, Jussi Hirvonen ja heinäkuun lopulla mukaan liittyvä Teemu Rannikko.

Päävalmentajan paikan jättävä Dettmann toimii jatkossa Koripalloliiton valmennuksen johtajana. Dettmann toimi päävalmentajana vuosina 1992-97 ja 2004-22.

Lisää aiheesta:

Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi siirtyy JapaniinOlympiapaikkaa jahtaava Susijengi sai uuden valmentajan SaksastaSusijengin päävalmentajalle Lassi Tuoville sopimus eurooppalaiseen suurseuraanKommentti: Henrik Dettmann irtautuu elinikäisestä sopimuksestaan – muuttuuko Susijengi-valmentajan työ sivutoimiseksi?HS: Henrik Dettmann jättää Susijengin päävalmentajan tehtävätKoripallolegenda Hanno Möttölä liittyi Susijengin valmennustiimiin – "Pyrin tuomaan omia kokemuksia ja mielipiteitä"
SusijengiKoripalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Susijengi
  • 5.12.09:17
    Koripallo

    Susijengin Elias Valtonen pitkään sivussa

  • 1.12.22:51
    Koripallo

    Susijengillä hämmentävä tilasto Ranska-voitossa: "Tämä on se tarina"

  • 1.12.20:41
    Koripallo

    Susijengille jättimäinen voitto: Ranska nurin!

  • 28.11.21:30
    Koripallo

    Susijengille iso pettymys – MM-karsinnat käynnistyivät

  • 25.11.14:34
    Koripallo

    Henrik Dettmann turhautui kameran edessä – hämmentäviä vastauksia kohuaiheeseen: "Sun mielikuvitus määrittelee"