Kotkassa elettiin tiistai-iltana Suomeen tuhansia kilometrejä matkanneen Stena-mursun kohtalonhetkiä. Lopulta mursu menehtyi matkalla Korkeasaareen.
MTV Uutiset oli paikalla seuraamassa tilanteen kehittymistä.
Mursu saatiin kuljetettua metsästä kuljetuslaatikon ja traktorin avulla kuorma-autoon. Mursua lähdettiin ennen iltakymmentä kuljetettamaan Korkeasaaren villieläinsairaalaan, Korkeasaaren eläintenhoidon ja suojelun johtaja Nina Trontti kertoi MTV Uutisille.
Hieman ennen yhtä yöllä Korkeasaari kuitenkin twiittasi suru-uutisen. Mursu oli kuollut matkalla.
– Viime päivien koettelemukset ja kuljetus olivat heikkokuntoiselle eläimelle liian raskaat ja se menehtyi matkalla. Kiitos kaikille auttajille!
Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.
Villieläinsairaalassa oltiin jo valmistauduttu mursun saapumiseen.
Korkeasaaressa mursun tila tullaan arvioimaan ja pyrkimyksenä on, että eläin saataisiin purettua kuljetuslaatikosta vielä tänään, Trontti kertoi aiemmin illalla.
Villieläinsairaalassa mursulle oli tarkoitus antaa ensihoitoa, kuten ravintoa ja nesteytystä sekä tarvittaessa lääkehoitoa.
Näin operaatio eteni
Operaatio käynnistyi varsinaisesti, kun poliisi kehotti alkuillasta sivullisia siirtymään kauemmas alueelta. Myös ajoneuvoja kehotettiin siirtymään. Paikalle tuotiin traktori, kuljetuslaatikko ja kuorma-auto.

