Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi uhkaa joutua EU:n tarkkailuluokalle – näin asiantuntija vastaa huoleen: "Ei pitäisi olla talouspolitiikan ykkösprioriteetti"

2:06Riittävätkö hallituksen sopeuttamistoimet? – Asiantuntija vastaaVideo: Riittävätkö hallituksen sopeuttamistoimet? – Asiantuntija vastaa
Julkaistu 12.06.2024 18:41(Päivitetty 12.06.2024 19:28)
Toimittajan kuva

Anu Korhonen

anu.korhonen@mtv.fi

anukoooo

Helsingin yliopiston makrotaloustieteen professori Niku Määttänen rauhoittelee arvioita Suomen joutumisesta EU:n alijäämämenettelyyn.

Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn ja valtiontalouden tarkastusvirasto varoittivat eilen hallitusta EU:n tarkkailuluokalle joutumisesta. 

Rehn pitää todennäköisenä, että hallitus joutuu tekemään syksyn budjettiriihessä uusia lisätoimia julkisen talouden tasapainottamiseksi. 

Taloustieteen professori Niku Määttänen ei olisi EU:n alijäämämenettelystä kovin huolissaan. 

– Varmasti on todellinen riski sille, että komissio ottaa Suomen ikään kuin erityistarkkailuun huonon julkisen taloudellisen tilanteen takia. Mutta hyvinvoinnin kannalta paljon oleellisempaa on, että julkinen talous saadaan vakaammalle pohjalle pidemmällä aikavälillä.

– Voi myös olla aika vaikeaa, ja tulee käytännössä myös kiire varmistaa, että alijäämä jäisi jo tänä vuonna alle sen viitearvon, joka noissa finanssipolitiikan säännöissä lukee. Tämän takia itse ajattelen, että alijäämän varmistaminen, että se jäisi alle kolmen prosentin, ei pitäisi olla talouspolitiikan ykkösprioriteetti.

Lue lisää: Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn varoittaa hallitusta EU:n tarkkailuluokasta – Purran saksia voidaan taas tarvita

Arvonlisäveron nostosta helpotusta

Valtiovarainministeri Riikka Purra (kok.) muistutti tänään, että hallitus seuraa silmä kovana valtiovarainministeriön talouslukujen kehitystä. Hallitus taklaa alijäämää tänä vuonna nostamalla kiisteltyä arvonlisäveroa 25,5 prosenttiin. 

 – Olen moneen kertaan perustellut, että tämä typerä - kyllä typerä - kesken vuotta tukeva arvonlisäveronkorotus tehdään juuri vain tästä syystä, koska fiskaalinen tuotto verosta laskee alijäämää tänä vuonna, Purra totesi eduskunnassa.

Määttäsen mukaan hallitus on tehnyt jo päätöksiä, jotka pienentävät julkisen talouden alijäämää hallituskauden loppuun mennessä, ainakin siitä mitä se tänä vuonna on. 

– Uskon, että komissiokin ottaisi tämän huomioon ainakin lieventävänä asianhaarana, kun katsoo Suomen julkisen talouden hoitoa. 

Hallituksen budjettiriihi pidetään syyskuun alussa. 

Lisää aiheesta:

VTV: Suomen julkisen talouden velkaantuminen huolestuttavaaVesa Vihriälä MTV Uutisille: Suomi voi joutua EU:n tarkkailuluokalle – luottoluokitus pysyy, ellei hallitus toimi velan suhteen väärinSuomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn varoittaa hallitusta EU:n tarkkailuluokasta – Purran saksia voidaan taas tarvitaHallituksen taloudenpidolle kritiikkiä asiantuntijaryhmältä: "Mistä se johtuu, että on tarve ylittää menokehykset?Suuri velkataakka ei asiantuntijoiden mukaan erotu vielä kansainvälisesti – "Pelko ajautumisesta Kreikan tielle on tässä vaiheessa naurettavaa"Suomi EU:n taloussääntöjen rajoilla: Komission huolena kasvava velkasuhde
TalousEURiikka PurraVerot

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • 1.11.18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 1.11.09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • 1.11.07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • 31.10.21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"