Suomen ja Ruotsin Nato-suurlähettiläät toimittivat maiden jäsenyyshakemukset Naton pääsihteerille Jens Stoltenbergille yhdeksältä aamulla keskiviikkona.
Suomen Nato-suurlähettiläs Klaus Korhonen on toimittanut Suomen jäsenhakemuksen Naton pääsihteerille Jens Stoltenbergille Brysselissä. Ruotsin Nato-suurlähettiläs Axel Wernhoff toimitti Ruotsin hakemuksen yhtä aikaa.
– Tämä on hyvä ja merkittävä päivä turvallisuudellemme. Kiitos hakemustenne jättämisestä Natoon. Täten toivotan teidät lämpimästi tervetulleeksi liittyäksenne Natoon. Olette meidän lähimmät kumppanimaamme ja teidän liittymisenne Natoon lisää meidän turvallisuuttamme. Päätöksenne on historiallinen, Stoltenberg sanoi.
Stoltenberg lisäsi vielä, että kaikki Naton jäsenet ovat samaa mieltä Naton laajenemisen tärkeydestä.
Hakemusten vastaanottamisen jälkeen Nato käsittelee asiaa ja päättää maiden kutsumisesta liittymiskeskusteluihin.
Ulkoministeriöstä on arvioitu, että Naton sihteeristöllä olisi valmius ottaa Suomen neuvotteluvaltuuskunta vastaan Brysselissä melko nopeasti, noin muutamassa päivässä kirjeen antamisen jälkeen.
Liittymiskeskusteluissa käydään läpi viisi osa-aluetta, jotka ovat poliittiset kysymykset, oikeudelliset kysymykset, resurssikysymykset, tietoturvallisuuteen liittyvät kysymykset sekä puolustus- ja sotilaalliset kysymykset.
Presidentin asettamaa Suomen valtuuskuntaa johtaa ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) ja varapuheenjohtajana toimii puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.). Valtuuskunnassa on jäseniä ulkoministeriöstä, puolustusministeriöstä, Puolustusvoimien Pääesikunnasta ja valtiovarainministeriöstä.