Viisi alueteatteria pitää Suomessa maakunnat kulttuurin kartalla.
Suomessa on viisi teatteria, joilla on alueteatterin asema. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että teatterit vievät esityksiään ympäröivään maakuntaan eivätkä työskentele pelkästään kotiteatterissaan.
Alueteatterit saavat hiukan enemmän valtionosuutta kiertueiden rahoittamiseksi, mutta toiminta ei missään tapauksessa ole taloudellisesti kannattavaa.
– Jos tätä tehtäisiin rahan vuoksi, kiertueista pitäisi luopua, sanoo Rovaniemen teatterin toiminnanjohtaja Miikka Keränen.
– Tätä tehdään, koska tämä on tärkeää ja merkityksellistä. Kaikkea ei voi mitata rahassa, kiteyttää Keränen.
Tänä talvena Rovaniemen teatteri kiertää Lappia kahdella esityksellä. Illalla esitetään aikuisille suunnattu näytelmä Vesisaaren Alma, joka kertoo Reidar Särestöniemen äidin tarinan. Aamulla sama seurue esittää lapsille suunnatun Tiitiäisen satupuun.
Vesisaaren Alma on yhteistuotanto Piste Kollektiivin kanssa. Näytelmä lähti liikkeelle Piste Kollektiivin aloitteesta sen saaman apurahan turvin. Näyttämöllä nähdäänkin paitsi Rovaniemen teatterin näyttelijöitä myös Piste Kollektiivin sirkustaiteilijoita.
Vesisaaren Alma on yhdistelmä puhenäytelmää ja sirkustaidetta, joka kuljettaa tarinaa siinä missä sanatkin.
Kiertueella näyttelijät tekevät paljon muutakin kuin näyttelevät. He osallistuvat yhdessä teknisen henkilökunnan kanssa lavasteiden rakentamiseen, tavaroiden purkamiseen ja lastaamiseen sekä hoitavat itse maskeerauksensa ja pukunsa.

