Suomalaisilla lentokentillä ei tiettävästi ole Göteborgin kaupungin kaltaista ohjeistusta, jolla pyrittäisiin estämään tyttöjen pakkoavioliitot ja ympärileikkaukset.
Katso video: Miksi sukuelinten silpominen ei lopu?
Jos vastaava ohjeistus tulisi viranomaisilta, sitä kuitenkin seurattaisiin, Finavialta kerrotaan MTV:lle.
Tänään on aikaisemmin uutisoitu Göteborgin kaupungin ohjeistuksesta, jolla pyritään suojelemaan tyttöjä pakkoavioliitoilta ja ympärileikkauksilta.
Tyttöjä neuvotaan piilottamaan alushousuihinsa lusikka. Täten lentokentän henkilökunta huomaa asian ja voi auttaa heitä.
Suomessa ei vastaavaa
Sosiaali- ja terveysministeriön lakimies Laura Terho kertoo, että vastaavaa ohjeistusta ei ole Suomessa. STM on rahoittanut esimerkiksi uuden toimintaohjelman naisten sukuelinten silpomisen estämiseksi viime vuonna. Edellinen ohjelma päättyi vuonna 2016.
